UpdraftPlus - en to da_DK translation catalogue (1636 entries)

en: Clone region:
da_DK: Klon region:

en: go here
da_DK: gå hertil

en: If you have already renewed, then you need to allocate a licence to this site - %s
da_DK: Hvis du allerede har fornyet, skal du tilknytte en licens til dette websted - %s

en: Authentication
da_DK: Godkendelse

en: You must select at least one remote storage destination to upload this backup set to.
da_DK: Du skal vælge mindst ét fjernlager at uploade denne backup til.

en: Read more about Easy Updates Manager
da_DK: Læs mere om Easy Updates Manager

en: You can find out more about clone keys here.
da_DK: Du kan finde ud af mere om klonetaster her.

en: Or, use an UpdraftClone key
da_DK: Eller, brug en UpdraftClone nøgle

en: Found SET NAMES %s, but changing to %s as suggested by WPDB::determine_charset().
da_DK: Fundet SET NAMES %s, men skifter til %s som foreslået af WPDB::determine_charset().

en: UpdraftClone key is required.
da_DK: UpdraftClone-nøgle er påkrævet.

en: The preparation of the clone data has been aborted.
da_DK: Udarbejdelsen af klondataene er blevet afbrudt.

en: Azure Government
da_DK: Azure regering

en: Ask WordPress to automatically update UpdraftPlus when it finds an available update.
da_DK: Bed WordPress om automatisk at opdatere UpdraftPlus, når der findes en tilgængelig opdatering.

en: Automatic updates
da_DK: Automatiske opdateringer

en: Your database user does not have permission to drop tables
da_DK: Din database brugerkonto har ikke tilladelse til at slette tabeller

en: Ask WordPress to update UpdraftPlus automatically when an update is available
da_DK: Bed WordPress om at opdatere UpdraftPlus automatisk, når en opdatering er tilgængelig

en: You must add the following as the authorized redirect URI (under "More Options") when asked
da_DK: Du skal tilføje følgende som autoriseret omdirigerings-URI (under "Flere indstillinger"), når du bliver spurgt

en: %s does not allow authorization of sites hosted on direct IP addresses. You will need to change your site's address (%s) before you can use %s for storage.
da_DK: %s tillader ikke godkendelse af websteder, der er hostet på direkte IP-adresser. Du skal ændre dit websteds adresse (%s), før du kan bruge %s til opbevaring.

en: Belgium
da_DK: Belgien

en: Confirm change
da_DK: Bekræft ændring

en: Add an exclusion rule
da_DK: Tilføj en udelukkelsesregel

en: Type a file prefix
da_DK: Indtast et filpræfiks

en: All files beginning with these characters
da_DK: Alle filer der begynder med disse tegn

en: Type an extension like zip
da_DK: Skriv en udvidelse som f.eks. zip

en: Select a file/folder which you would like to exclude
da_DK: Vælg en fil/mappe, som du gerne vil udelukke

en: All files beginning with given characters
da_DK: Alle filer der begynder med disse tegn

en: All files with this extension
da_DK: Alle filer med denne udvidelse

en: File/directory
da_DK: Fil/mappe

en: Select a way to exclude files or directories from the backup
da_DK: Vælg en måde at ekskludere filer eller mapper fra backup'en

en: Exclude files/directories
da_DK: Ekskluder filer/mapper

en: To read FAQs/documentation about UpdraftClone, go here.
da_DK: Gå hertil, for at læse ofte stillede spørgsmål/dokumentation om UpdraftClone.

en: your UpdraftPlus.com account
da_DK: din UpdraftPlus.com konto

en: You can check the progress here or in %s
da_DK: Du kan kontrollere fremskridt her eller i %s

en: Your UpdraftClone is still setting up.
da_DK: Din UpdraftClone indstilles stadig.

en: %s archives remain
da_DK: %s arkiver mangler

en: The site data has all been received, and its import has begun.
da_DK: Alle webstedets data er blevet modtaget, og importen er begyndt.

en: The sending of the site data has begun. So far %s data archives totalling %s have been received
da_DK: Overførslen af webstedets data er begyndt. Indtil nu er %s dataarkiver i alt %s blevet modtaget

en: WordPress installed; now awaiting the site data to be sent.
da_DK: WordPress installeret; afventer nu de data, der skal sendes.

en: Clone ready
da_DK: Klon klar

en: Site data has been deployed
da_DK: Webstedets data er blevet implementeret

en: Deploying site data
da_DK: Implementering af webstedsdata

en: Site data received
da_DK: Websteddata modtaget

en: Receiving site data
da_DK: Modtagelse af webstedsdata

en: WordPress installed
da_DK: WordPress installeret.

en: Your clone has started, network information is not yet available but will be displayed here and at your updraftplus.com account once it is ready.
da_DK: Din klon er startet, netværksoplysninger er endnu ikke tilgængelige, men vil blive vist her og på din updraftplus.com konto, når den er klar.

en: Exclude these from
da_DK: Ekskluder disse fra

en: The exclusion rule which you are trying to add already exists
da_DK: Den udelukkelsesregel, som du forsøger at tilføje, eksisterer allerede

en: Please enter a valid file name prefix
da_DK: Indtast venligst et gyldigt filnavn præfiks

en: Please enter characters that begin the filename which you would like to exclude
da_DK: Indtast venligst tegn, der begynder filnavnet, som du gerne vil udelukke

en: Please enter a valid file extension
da_DK: Indtast venligst et gyldigt filtypenavn

en: Please enter a file extension, like zip
da_DK: Indtast venligst en filtype, som f.eks. zip

en: Please select a file/folder which you would like to exclude
da_DK: Vælg venligst en fil/mappe, som du gerne vil udelukke

en: Are you sure you want to remove this exclusion rule?
da_DK: Er du sikker på, at du vil fjerne denne udelukkelsesregel?

en: log results to console
da_DK: log resultater til konsol

en: To create a temporary clone you need credit in your account.
da_DK: For at oprette en midlertidig klon har du brug for kredit på din konto.

en: Read FAQs here.
da_DK: Læs ofte stillede spørgsmål her.

en: failed to upload file to %s (see log file for more)
da_DK: kunne ikke uploade filen til %s (se logfil for mere info)

en: Front page:
da_DK: Forside:

en: Your clone has started and will be available at the following URLs once it is ready.
da_DK: Din klon er startet og vil være tilgængelig på følgende webadresser, når den er klar.

en: manage
da_DK: styre

en: Current clones
da_DK: Nuværende kloner

en: Your clone will now deploy this data to re-create your site.
da_DK: Din klon vil nu implementere disse data for at genskabe dit websted.

en: The clone has been provisioned, and its data has been sent to it. Once the clone has finished deploying it, you will receive an email.
da_DK: Klonen er blevet tildelt, og dens data er blevet sendt til den. Når klonen er færdig med at implementere den, modtager du en email.

en: Site key
da_DK: Side-nøgle

en: Add a site
da_DK: Tilføj et site.

en: back
da_DK:  tilbage

en: Read this article to see step-by-step how it's done.
da_DK: Læs denne artikel for at se trin for trin, hvordan man gør.

en: Migrate (create a copy of a site on hosting you control)
da_DK: Migrere (lav en kopi af et websted, du administrerer)

en: Manage your clones
da_DK: Administrer dine kloner

en: Closing 1st October 2018
da_DK: Lukker 1. oktober 2018

en: Your clone will renew on:
da_DK: Din klon vil blive fornyte:

en: Unable to get renew date
da_DK: Kan ikke få dato for fornyelse

en: The backup was aborted
da_DK: Backup'en blev afbrudt

en: OneDrive Germany
da_DK: OneDrive Tyskland

en: Account type
da_DK: Kontotype

en: I accept the UpdraftClone terms and conditions
da_DK: Jeg accepterer vilkår og betingelser for UpdraftClone

en: Not got an account? Get one by buying some tokens here.
da_DK: Har du ikke en konto? Få en ved at købe nogle tokens her

en: You can buy UpdraftClone tokens from our shop, here.
da_DK: Her kan du købe UpdraftCone tokens fra vores shop.

en: To create a temporary clone you need: 1) credit in your account and 2) to connect to your account, below.
da_DK: For at oprette en midlertidig klon har du brug for: 1) Kredit på din konto og 2) At oprette forbindelse til din konto nedenfor.

en: If you want, test upgrading to a different PHP or WP version.
da_DK: Du er velkommen til at teste opgradering til en anden PHP eller WP-version.

en: Flexible
da_DK: Fleksibel

en: Takes just the time needed to create a backup and send it.
da_DK: Tager kun den nødvendige for at oprette en sikkerhedskopi og sende den.

en: Fast
da_DK: Hurtigt

en: One VPS (Virtual Private Server) per clone, shared with nobody.
da_DK: En VPS (Virtual Private Server) pr. klon, ikke delt med andre.

en: Secure
da_DK: Sikker

en: Runs on capacity from a leading cloud computing provider.
da_DK: Kører på kapacitet fra en førende cloud data provider.

en: Reliable
da_DK: Pålidelig

en: Press the buttons... UpdraftClone does the work.
da_DK: Tryk på knapperne ... UpdraftClone gør arbejdet.

en: Easy
da_DK: Nemt

en: A temporary clone is an instant copy of this website, running on our servers. Rather than test things on your live site, you can UpdraftClone it, and then throw away your clone when done.
da_DK: En midlertidig klon er en øjeblikkelig kopi af denne hjemmeside, men som kører på vores servere. I stedet for at teste ting live på dit websted, kan du UpdraftClon'e det og derefter kassere klonen, når du er færdig.

en: Create a temporary clone on our servers (UpdraftClone)
da_DK: Opret en midlertidig klon på vores servere (UpdraftClone)

en: Press this button to take a tour of the plugin.
da_DK: Tryk på denne knap for at få en rundvisning af plugin'et.

en: Take Tour
da_DK: Tag rundvisningen

en: Log in here to enable all the features you have access to.
da_DK: Log ind her for at aktivere alle de funktioner, du har adgang til.

en: Connect to updraftplus.com
da_DK: Opret forbindelse til updraftplus.com

en: Thank you for taking the tour. You are now all set to use UpdraftPlus!
da_DK: Tak fordi du tog rundvisningen. Du er nu klar til at bruge UpdraftPlus!

[ctx: Translators: UpdraftVault is a product name and should not be translated.]
en: To get started with UpdraftVault, select one of the options below:
da_DK: Vælg én af nedenstående muligheder for at komme i gang med UpdraftVault.

en: Finish
da_DK: Slut

en: UpdraftPlus Premium has many more exciting features!
da_DK: UpdraftPlus Premium har endnu flere spændende funktioner!

en: UpdraftPlus Premium and addons
da_DK: UpdraftPlus Premium og addons

en: Thank you for taking the tour.
da_DK: Tak fordi du tog rundvisningen.

en: Do you have a few more WordPress sites you want to backup? If yes you can save hours by controlling all your backups in one place from UpdraftCentral.
da_DK: Har du flere WordPress-sider, du vil sikkerhedskopiere? Hvis ja, kan du spare timer ved at administrere alle dine sikkerhedskopier vis UpdraftCentral.

en: Control all your backups in one place
da_DK: Administrer alle dine backups ét sted

en: Congratulations, your settings have successfully been saved.
da_DK: Tillykke, dine indstillinger er blevet gemt.

en: Press here to save your settings.
da_DK: Tryk her for at gemme dine indstillinger.

en: Save
da_DK: Gem

en: Look through the other settings here, making any changes you’d like.
da_DK: Gennemse de andre indstillinger her og foretag enhver ønsket ændring.

en: More settings
da_DK: Flere indstillinger

en: Find out more here.
da_DK: Lær mere her

en: UpdraftVault is our remote storage which works seamlessly with UpdraftPlus.
da_DK: UpdraftVault er vores fjernlager, der fungerer problemfrit med UpdraftPlus.

en: Now select a remote storage destination to protect against server-wide threats. If not, your backups remain on the same server as your site.
da_DK: Vælg nu en fjernlagringsdestination for at beskytte mod server-trusler. Hvis ikke, forbliver dine sikkerhedskopier på samme server som dit websted.

en: Choose the schedule that you want your backups to run on.
da_DK: Vælg den tidsplan for kørsel af dine sikkerhedskopier.

en: Choose your backup schedule
da_DK: Vælg din backup-plan

en: Congratulations! Your first backup is running.
da_DK: Tillykke! Din første sikkerhedskopiering kører.

en: Go to settings
da_DK: Gå til indstillinger

[ctx: Translators: %s is a bold tag.]
en: But to avoid server-wide threats backup regularly to remote cloud storage in %s settings %s
da_DK: Kør regelmæssigt backup til fjerntliggende cloud storage i %s indstillinger %s for at undgå server-trusler

en: Press here to run a manual backup.
da_DK: Klik her for at køre en manuel backup.

en: Creating your first backup
da_DK: Opret din første backup

en: Select what you want to backup
da_DK: Vælg hvad du ønsker at lave backup af

en: Manual backup options
da_DK: Manuelle backup muligheder

[ctx: updraftplus]
en: To make a simple backup to your server, press this button. Or to setup regular backups and remote storage, go to %s settings %s
da_DK: Tryk her for at udføre en simpel backup til din server. Eller gå til %s indstillinger %s for at konfigurere regelmæssige sikkerhedskopier og fjernlager.

en: Your first backup
da_DK: Din første backup

en: Press here to start!
da_DK: Klik her for at starte!

en: the world’s most trusted backup plugin!
da_DK: verdens mest betroede backup plugin!

en: Welcome to UpdraftPlus
da_DK: Velkommen til UpdraftPlus

en: UpdraftPlus settings
da_DK: UpdraftPlus-indstillinger

en: End tour
da_DK: Slut rundvisning

en: Skip this step
da_DK: Spring over dette step

en: Back
da_DK: Tilbage

en: You can buy more temporary clone tokens here.
da_DK: Du kan købe flere midlertidige klon tokens her.

en: Forbid non-administrators to login to WordPress on your clone
da_DK: Forbyd ikke-administratorer at logge ind på WordPress på din klon

en: Premium / Find out more
da_DK: Premium / Se mere her

en: Other great plugins
da_DK: Andre gode plugins

en: You can find your temporary clone information in your updraftplus.com account here.
da_DK: Du kan finde dine midlertidige klonoplysninger på din updraftplus.com konto her.

en: Choose a default for each table
da_DK: Vælg en standard for hver tabel

en: Sending files to remote site
da_DK: Sender filer til fjernwebsted

en: Clone server being provisioned and booted (can take several minutes)
da_DK: Klon-server klargøres og genstartes (kan tage flere minutter)

en: Warning: you have selected a lower version than your currently installed version. This may fail if you have components that are incompatible with earlier versions.
da_DK: Advarsel: Du har valgt en lavere version end din nuværende installerede version. Dette kan mislykkes, hvis du har komponenter, der er uforenelige med tidligere versioner.

en: Backup / Restore
da_DK: Backup / Genskab

en: Latest full backup found; identifier:
da_DK: Seneste fulde backup fundet; identificerer:

en: No previous full backup found.
da_DK: Ingen tidligere backup fundet.

en: Remote storage: %s
da_DK: Fjernlager: %s

en: No previous backup found to add an increment to.
da_DK: Ingen tidligere backup at tilføje et trin til blev fundet.

en: Requested character set (%s) is not present - changing to %s.
da_DK: Ønsket tegnsæt (%s) er ikke tilgængeligt - skifter til %s.

en: Allow only administrators to log in
da_DK: Tillad kun administratorer at logge ind

en: You can forbid non-admins logins to this cloned site by checking the checkbox below
da_DK: Du kan forbyde ikke-admin logins på dette klonede websted ved at markere afkrydsningsfeltet nedenfor

en: UpdraftPlus temporary clone user login settings:
da_DK: UpdraftPlus bruger login-indstillinger for midlertidig klon:

en: Welcome to your UpdraftClone (temporary clone)
da_DK: Velkommen til din UpdraftClone (midlertidig klon)

en: Refresh connection
da_DK: Opdater forbindelse

en: Log all messages to syslog
da_DK: Log alle meddelelser til syslog

en: The server's RSA key %s fingerprint: %s.
da_DK: Serverens RSA-nøgle %s fingeraftryk: %s.

en: Failed: We are unable to match the fingerprint. However, we were able to log in and move to the indicated directory and successfully create a file in that location.
da_DK: Mislykkedes: Vi kan ikke matche fingeraftrykket. Vi kunne dog logge ind og flytte til den angivne mappe og oprette en fil på den pågældende placering.

en: MD5 (128-bit) fingerprint, in hex format - should have the same length and general appearance as this (colons optional): 73:51:43:b1:b5:fc:8b:b7:0a:3a:a9:b1:0f:69:73:a8. Using a fingerprint is not essential, but you are not secure against %s if you do not use one
da_DK: MD5 (128-bit) fingeraftryk, i hex-format - skal have samme længde og generelle udseende som dette (kolonner valgfri): 73: 51: 43: b1: b5: fc: 8b: b7: 0a: 3a: a9: b1 : 0f: 69: 73: a8. Brug af fingeraftryk er ikke afgørende, men du er ikke sikker mod %s, hvis du ikke bruger det

en: RSA fingerprint
da_DK: RSA fingeraftryk

en: Fingerprints don't match.
da_DK: Fingeraftryk matcher ikke.

en: More information here.
da_DK: Mere information her.

en: Migrate / Clone
da_DK: Flytte / Klone

en: Only allow this backup to be deleted manually (i.e. keep it even if retention limits are hit).
da_DK: Tillad kun manuel sletning af denne backup (dvs. behold den, selv om tidsgrænsen for opbevaring overskrides).

en: You have given the %1$s option. The %1$s is working with "%2$s" addon. Get the "%2$s" addon: %3$s
da_DK: Du har givet %1$s muligheden. %1$s fungerer med "%2$s" udvidelsen. Få "%2$s" udvidelsen: %3$s

en: Your WordPress install has old directories from its state before you restored/migrated (technical information: these are suffixed with -old).
da_DK: Din WordPress installation har gamle mapper fra inden du gendannede / migrerede (teknisk information: disse er markeret med -old).

en: This is not an incremental backup
da_DK: Dette er ikke en trinvis backup

en: Run this command to see the log file for this restoration (needed for any support requests).
da_DK: Kør denne kommando for at se log-filen for denne genoprettelse (skal bruges ved alle supportanmodninger).

en: A version of UpdraftPlus is already installed. WordPress will only allow you to install your new version after first de-installing the existing one. That is safe - all your settings and backups will be retained. So, go to the "Plugins" page, de-activate and de-install UpdraftPlus, and then try again.
da_DK: En version af UpdraftPlus er allerede installeret. WordPress tillader kun at installere din nye version efter først at have afinstalleret den eksisterende. Det er sikkert at gøre - alle dine indstillinger og backups vil blive bevaret. Så gå til siden "Plugins", deaktiver og afinstaller UpdraftPlus, og prøv igen.

en: (current version)
da_DK: (nuværende version)

en: press here
da_DK: klik her

en: this privacy policy
da_DK: denne privatlivspolitik

en: Please read %s for use of our %s authorization app (none of your backup data is sent to us).
da_DK: Læs venligst %s til brug af vores %s autorisations-app (ingen af dine backupdata bliver sendt til os).

en: Tell me more
da_DK: Fortæl mig mere

en: And then add an incremental backup
da_DK: Og tilføj så en trinvis backup

en: Every hour
da_DK: Hver time

en: Create clone
da_DK: Opret klon

en: Available temporary clone tokens:
da_DK: Tilgængelige midlertidige klon tokens:

en: Processing
da_DK: Bearbejder

en: Connect to UpdraftCentral Cloud
da_DK: Opret forbindelse til UpdraftCentral Cloud

en: UpdraftPlus.Com account terms and policies
da_DK: UpdraftPlus.Com kontovilkår og politikker

en: I consent to %s
da_DK: Jeg accepterer op til %s

en: One Time Password (check your OTP app to get this password)
da_DK: One Time Password (check din OTP app for at få denne adgangskode)

en: Login or register with this email address
da_DK: Log ind eller registrer dig med denne mailadresse

en: If not, then choose your details and a new account will be registered.
da_DK: Hvis ikke, så vælg dine oplysninger og en ny konto vil blive registreret.

en: If you already have an updraftplus.com account, then enter the details below.
da_DK: Hvis du allerede har en updraftplus.com-konto, skal du indtaste oplysningerne herunder.

en: Add this website to your UpdraftCentral Cloud dashboard at updraftplus.com.
da_DK: Tilføj denne hjemmeside til dit UpdraftCentral Cloud dashboard på updraftplus.com.

en: Login or register for UpdraftCentral Cloud
da_DK: Log ind eller registrer dig for UpdraftCentral Cloud

en: Go here to connect it.
da_DK: Gå hertil for at forbinde det.

en: Or if you prefer to self-host, then you can get the self-hosted version here.
da_DK: Eller hvis du foretrækker selv at være vært, kan du få den selvhostede version her.

en: Connect this site to UpdraftCentral Cloud
da_DK: Forbind dette websted til UpdraftCentral Cloud

en: If you have a few sites, it'll save hours. It's free to use or try up to 5 sites.
da_DK: Hvis du har nogle få websteder, vil det spare timer. Det er gratis at bruge eller prøve på op til 5 websteder.

en: Backup, update and manage all your WordPress sites from one dashboard
da_DK: Backup, opdater og administrer alle dine WordPress-websteder fra ét dashboard

en: An error has occurred while processing your request. The server might be busy or you have lost your connection to the internet at the time of the request. Please try again later.
da_DK: Der opstod en fejl under behandlingen af din anmodning. Serveren kan være optaget, eller også kan du have mistet din forbindelse til internettet på tidspunktet for anmodningen. Prøv igen senere.

en: The file %s has a "byte order mark" (BOM) at its beginning. | The files %s have a "byte order mark" (BOM) at their beginning.
da_DK[0]: Filen %s har et "byte rækkefølge mærke" (BOM) ved starten.
da_DK[1]: Filerne %s har et "byte rækkefølge mærke" (BOM) ved starten.

en: For future control of all your UpdraftCentral connections, go to the "Advanced Tools" tab.
da_DK: Gå til "Advancerede Værktøjer" fanen for fremtidig kontrol af alle dine UpdraftCentral forbindelser.

en: You can also close this wizard.
da_DK: Du kan også lukke denne guide.

en: You need to read and accept the UpdraftCentral Cloud data and privacy policies before you can proceed.
da_DK: Du skal læse og acceptere UpdraftCentral Cloud data- og privatlivspolitikker, før du kan fortsætte.

en: Please wait while you are redirected to UpdraftCentral Cloud.
da_DK: Vent venligst mens du omdirigeres til UpdraftCentral Cloud.

en: Please wait while the system generates and registers an encryption key for your website with UpdraftCentral Cloud.
da_DK: Vent venligst mens systemet genererer og registrerer en krypteringsnøgle til dit websted med UpdraftCentral Cloud.

en: Perhaps you would want to login instead.
da_DK: Måske vil du gerne logge ind i stedet.

en: Trouble connecting? Try using an alternative method in the advanced security options.
da_DK: Problemer med at forbinde? Prøv at bruge en anden metode i de avancerede sikkerhedsindstillinger.

en: An email is required and needs to be in a valid format.
da_DK: En email er påkrævet og skal være i et gyldigt format.

en: Both email and password fields are required.
da_DK: Både email og adgangskode felter er påkrævede.

en: Registration successful.
da_DK: Registrering succesfuld.

en: Please follow this link to open %s in a new window.
da_DK: Følg dette link for at åbne %s i et nyt vindue.

en: Login successful.
da_DK: Login succesfuld.

en: Are you sure you want to dismiss all UpdraftPlus news forever?
da_DK: Er du sikker på, at du vil afvise alle UpdraftPlus nyheder for evigt?

en: Dismiss all UpdraftPlus news
da_DK: Afvis alle UpdraftPlus nyheder

en: UpdraftPlus News
da_DK: UpdraftPlus Nyheder

en: Migration key created:
da_DK: Overflytnings-nøgle oprettet:

en: Missing parameters
da_DK: Manglende parametre

en: Azure Account
da_DK: Azure Konto

en: Please specify the Microsoft OneDrive folder name, not the URL.
da_DK: Venligst angiv Microsoft OneDrive-mappenavnet, ikke URL'en.

en: Select the remote storage destinations you want to upload this backup set to
da_DK: Vælg de fjernlagrings-steder, du vil uploade dette backup sæt til

en: After pressing this button, you can select where to upload your backup from a list of your currently saved remote storage locations
da_DK: Når du har trykket på denne knap, kan du på liste over dine gemte fjernlagre vælge, hvortil du vil  uploade din sikkerhedskopi

en: (already uploaded)
da_DK: (allerede uploaded)

en: Only email the database backup
da_DK: Mail kun database backup'en

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s MB; backups larger than any limits will likely not arrive as a result UpdraftPlus will only send Database backups to email.
da_DK: Vær opmærksom på, at mail-servere har tendens til at have størrelses-begrænsningerr; typisk omkring %s MB; Backups større end eventuelle begrænsninger vil sandsynligvis ikke komme frem som følge heraf. UpdraftPlus sender kun database backups til emails.

en: Use this option to only send database backups when sending to email, and skip other components.
da_DK: Brug denne indstilling til alene at sende databasebackups, når du sender til e-mail.

en: For incremental backups, you will be able to choose which increments to restore at a later stage.
da_DK: For trinvise sikkerhedskopier kan du vælge, hvilke trin der skal gendannes på et senere tidspunkt.

en: Increments exist at: %s
da_DK: Forøgelser eksisterer ved: %s

en: (latest increment: %s)
da_DK: (seneste stigning: %s)

en: Europe (Paris)
da_DK: Europa (Paris)

en: WP-CLI commands to take, list and delete backups.
da_DK: WP-CLI kommandoer til at tage, sortere og slette sikkerhedskopier.

en: Invalid Job Id
da_DK: Ugyldigt job ID

en: Backup has been started successfully. You can see the last log message by running the following command: "%s"
da_DK: Backup er startet med succes. Du kan se den sidste log-besked ved at køre følgende kommando: "%s"

en: Recently started backup job id: %s
da_DK: Backup ID startet fornylig:%s

en: The given value for the '%s' option is not valid
da_DK: Den angivne værdi for '%s'-muligheden er ikke gyldig

en: To allow another site to send a backup to this site, create a key below. When you are shown the key, then press the 'Migrate' button on the other (sending) site, and copy-and-paste the key over there (in the 'Send a backup to another site' section).
da_DK: Opret en nøgle nedenfor, for at tillade et andet websted at sende en sikkerhedskopi til dette websted. Når du får vist nøglen, skal du trykke på knappen "Migrér" på det andet (afsendelsessted) og kopiere og indsætte nøglen derovre (i afsnittet 'Send et backup til et andet websted').

en: So, to get the key for the remote site, open the 'Migrate Site' window on that site, and go to that section.
da_DK: Så for at få nøglen til fjernwebstedet, skal du åbne vinduet "Migrér websted" på dette websted og gå til det pågældende afsnit.

en: Keys for a site are created in the section "receive a backup from a remote site".
da_DK: Nøgler til et websted oprettes i afsnittet "Modtag en sikkerhedskopi fra et eksternt site".

en: You must copy and paste this key on the sending site now - it cannot be shown again.
da_DK: Du skal kopiere og indsætte denne nøgle på afsendelsesstedet nu - Den kan ikke vises igen.

en: This functionality has been disabled by the site administrator.
da_DK: Denne funktionalitet er blevet deaktiveret af webstedsadministratoren.

en: Add style and flare easily with beautifully-designed sliders on the #1 WP slider plugin
da_DK: Tilføj let stil og væk opsigt med smukt designede slidere fra det førende WP slider plugin

en: is a highly efficient way to manage, update and backup multiple websites from one place.
da_DK: er en yderst effektiv måde at administrere, opdatere og sikkerhedskopiere flere websteder fra ét sted.

en: Super-charge and secure your WordPress site with our other top plugins:
da_DK: Opgradér og sikre dit WordPress-site med vores andre top plugins:

en: Thank you for installing UpdraftPlus!
da_DK: Tak for, at du installerede UpdraftPlus!

en: No keys to allow remote sites to send backup data here have yet been created.
da_DK: Ingen nøgler til at tillade fjernwebsites at sende backup data her er endnu blevet oprettet.
    Der er endnu ikke oprettet nøgler til at sende backup data hertil fra fjern-websites.

en: Failed to read from the working directory.
da_DK: Kunne ikke læse fra arbejdsmappen.

en: Failed to find a manifest file in the backup.
da_DK: Kunne ikke finde en manifest-fil i backup'en.

en: Failed to read the manifest file from backup.
da_DK: Kunne ikke læse manifest-filen fra backup.

en: (None configured)
da_DK: (Ingen konfigureret)

en: Ensure you are logged into the correct account before continuing.
da_DK: Sørg for, at du er logget ind på den rigtige konto, inden du fortsætter.

en: Remote storage method and instance id are required for authentication.
da_DK: Fjernlager metode og angivelse af id er nødvendige for godkendelse.

en: authentication error
da_DK: godkendelsesfejl

en: (Nothing has been logged yet)
da_DK: (Intet er logget endnu)

en: you will want to use below search and replace site location in the database (migrate) to search/replace the site address.
da_DK: Du vil gerne bruge nedenstående søgning og erstatte webstedets placering i databasen for at søge / erstatte webstedets adresse.

en: As long as your web hosting allows http (i.e. non-SSL access) or will forward requests to https (which is almost always the case), this is no problem. If that is not yet set up, then you should set it up, or use below search and replace so that the non-https links are automatically replaced.
da_DK: Så længe din webhosting tillader http (dvs. ikke-SSL-adgang) eller vil sende forespørgsler til https (hvilket næsten altid er tilfældet), er dette ikke noget problem. Hvis det endnu ikke er oprettet, skal du oprette det eller bruge nedenstående søgning og erstatte, så de ikke-https-links automatisk erstattes.

en: This restoration will work if you still have an SSL certificate (i.e. can use https) to access the site. Otherwise, you will want to use below search and replace to search/replace the site address so that the site can be visited without https.
da_DK: Denne restaurering fungerer, hvis du stadig har et SSL-certifikat (dvs. kan bruge https) for at få adgang til webstedet. Ellers vil du bruge under søgning og erstatte for at søge / erstatte webstedets adresse, så webstedet kan besøges uden https.

en: Add another %s account...
da_DK: Tilføj en anden %s konto ...

en: Delete these settings
da_DK: Slet disse indstillinger

en: Currently disabled
da_DK: I øjeblikket deaktiveret

en: Currently enabled
da_DK: I øjeblikket aktiveret

en: If you have purchased from UpdraftPlus.Com, then follow this link to the installation instructions (particularly step 1).
da_DK: Hvis du har købt via UpdraftPlus.Com, skal du følge dette link til installationsvejledningen (især trin 1).

en: You are currently using the free version of UpdraftPlus.
da_DK: Du bruger i øjeblikket den gratis version af UpdraftPlus.

en: Get it here
da_DK: Få det her

en: Download chunk size successfully changed to %d
da_DK: Download i delvis størrelse blev ændret til %d

en: Download chunk size failed to change to %d
da_DK: Download i mindre størrelser kunne ikke ændres til %d

en: With Metaslider, you can easily add style and flare with beautifully-designed sliders.
da_DK: Med Metaslider kan du nemt tilføje stil og udtryk med smukt designede sliders.

en: remote site
da_DK: ekstern side

en: Invalid bucket name
da_DK: Ugyldigt emne-navn

en: Requested table collation (%1$s) is not present - changing to %2$s. | Requested table collations (%1$s) are not present - changing to %2$s.
da_DK[0]: Den ønskede tabel-sortering (%1$s) findes ikke - skift til %2$s.
da_DK[1]: De ønskede tabel-sorteringer (%1$s) findes ikke - skift til %2$s.

en: Your chosen replacement collation
da_DK: Din valgte alternative sortering

en: You can choose another suitable collation instead and continue with the restoration (at your own risk).
da_DK: Du kan vælge en anden passende sortering i stedet og fortsætte med genoprettelsen (på egen risiko).

en: The database server that this WordPress site is running on doesn't support the collation (%s) used in the database which you are trying to import. | The database server that this WordPress site is running on doesn't support multiple collations (%s) used in the database which you are trying to import.
da_DK[0]: Database-serveren, som dette WordPress-websted ligger på, understøtter ikke den sortering (%s), der bruges i databasen, som du forsøger at importere.
da_DK[1]: Database-serveren, som dette WordPress-websted ligger på, understøtter ikke flere af sorteringerne (%s), der bruges i databasen, som du forsøger at importere.

en: Database restoration options:
da_DK: Muligheder ved genskabelse af database:

en: This looks like a migration (the backup is from a site with a different address/URL, %s).
da_DK: Dette ligner en migrering (sikkerhedskopien er fra et websted med en anden adresse / URL,%s).

en: %s Prefix
da_DK: %s forudinstilling

en: %s Container
da_DK: %s beholder

en: %s Key
da_DK: %s Nøgle

en: %s Account Name
da_DK: %s Konto navm

en: But no %s settings were found. Please complete all fields in %s settings and save the settings.
da_DK: Men ingen %s indstillinger blev fundet. Udfyld alle felter i %s indstillinger og gem indstillingerne.

en: But no bucket was defined, so backups may not complete. Please enter a bucket name in the %s settings and save settings.
da_DK: Men intet emne blev defineret, så sikkerhedskopieringen er muligvis ikke færdig. Indtast venligst et emnenavn i %s indstillinger og gem indstillinger.

en: URL for the site of your UpdraftCentral dashboard
da_DK: URL for webstedet på dit UpdraftCentral dashboard

en: Enter the URL where your self-hosted install of UpdraftCentral is located:
da_DK: Indtast URL'en, hvor din egen hostede installation af UpdraftCentral er placeret:

en: A website where you have installed %s
da_DK: Et websted, hvor du har installeret %s

en: Self-hosted dashboard
da_DK: Selv-hosted dashboard

en: At your UpdraftCentral dashboard you should press the "Add Site" button then paste the key in the input box.
da_DK: På dit UpdraftCentral dashboard skal du trykke på knappen "Tilføj site" og derefter indsætte nøglen i indtastningsboksen.

en: Your .htaccess has an old site reference on line number %s. You should remove it manually. | Your .htaccess has an old site references on line numbers %s. You should remove them manually.
da_DK[0]: Dit .htaccess har en gammel side-reference på linjenummer %s. Du skal fjerne det manuelt.
da_DK[1]: Dine .htaccess har gamle side-referencer på linjenumrene %s. Du skal fjerne dem manuelt.

en: Requested table character set (%s) is not present - changing to %s.
da_DK: Det ønskede tabel-tegnsæt (%s) findes ikke - ændres til %s.

en: Your chosen character set to use instead:
da_DK: Dit valgte tegnsæt, der skal bruges i stedet:

en: You can choose another suitable character set instead and continue with the restoration at your own risk.
da_DK: Du kan vælge et andet passende tegnsæt i stedet og erstatte det på egen risiko.

en: The database server that this WordPress site is running on doesn't support the character set (%s) which you are trying to import. | The database server that this WordPress site is running on doesn't support the character sets (%s) which you are trying to import.
da_DK[0]: Database-serveren, som dette WordPress-websted kører på, understøtter ikke tegnsættet (%s), som du forsøger at importere.
da_DK[1]: Database-serveren, som dette WordPress-websted kører på, understøtter ikke tegnsættene (%s), som du forsøger at importere.

en: Create another key
da_DK: Opret en anden nøgle

en: UpdraftCentral dashboard connection details
da_DK: UpdraftCentral dashboard tilslutnings-detaljer

en: Next
da_DK: Næste

en: an account
da_DK: en konto

en: i.e. if you have %s there
da_DK: dvs., at hvis du har %s der

en: Connect this site to an UpdraftCentral dashboard found at...
da_DK: Forbind dette websted til et UpdraftCentral dashboard fundet på ...

en: Manage existing keys (%d)...
da_DK: Administrer eksisterende nøgler (%d) ...

en: There are no UpdraftCentral dashboards that can currently control this site.
da_DK: Der er ingen UpdraftCentral dashboards, der i øjeblikket kan kontrollere dette websted.

en: You can now control this site via your UpdraftCentral dashboard at %s.
da_DK: Du kan nu styre dette websted via dit UpdraftCentral dashboard på %s.

en: Detailed instructions for this can be found at %s
da_DK: Detaljerede instruktioner til dette kan findes på %s

en: You now need to copy the key below and enter it at your %s.
da_DK: Du skal nu kopiere nøglen nedenfor og indtaste den på din %s.

en: Please enter a valid URL e.g http://example.com
da_DK: Indtast venligst en gyldig webadresse, fx http://eksempel.dk

en: There are limits upon which path-names are valid. Spaces are not allowed.
da_DK: Det er begrænset, hvilke stienavne der er gyldige. Mellemrum er ikke tilladt.

en: some/path
da_DK: nogle/sti

en: Bucket name
da_DK: Beholder-navn

en: Backup path
da_DK: Backup sti

en: Application key
da_DK: Applikationsnøgle

en: here
da_DK: her

en: Get these settings from %s, or sign up %s.
da_DK: Få disse indstillinger fra %s, eller tilmeld %s.

en: Account Key
da_DK: Kontonøgle

en: Account ID
da_DK: Konto-ID

en: As long as your web hosting allows http (i.e. non-SSL access) or will forward requests to https (which is almost always the case), this is no problem. If that is not yet set up, then you should set it up, or use %s so that the non-https links are automatically replaced.
da_DK: Så længe din webhosting tillader http (dvs. ikke-SSL-adgang) eller vil sende forespørgsler til https (hvilket næsten altid er tilfældet), er dette ikke noget problem. Hvis det endnu ikke er oprettet, skal du sætte det op, eller bruge%s, sådan at ikke-https-links automatisk erstattes.

en: the migrator add-on
da_DK: migrator tilføjelsen

en: This restoration will work if you still have an SSL certificate (i.e. can use https) to access the site. Otherwise, you will want to use %s to search/replace the site address so that the site can be visited without https.
da_DK: Denne opgradering vil fungere, hvis du har et aktivt SSL-certifikat (dvs. kan bruge https). Ellers vil du bruge %s til at søge/erstatte webstedets adresse, så webstedet kan besøges uden https.

en: This backup set is of this site, but at the time of the backup you were using %s, whereas the site now uses %s.
da_DK: Dette backup-sæt er slået fra på dette websted, men på tidspunktet for sikkerhedskopien brugte du %s, mens webstedet nu bruger %s.

en: The website address in the backup set (%s) is slightly different from that of the site now (%s). This is not expected to be a problem for restoring the site, as long as visits to the former address still reach the site.
da_DK: Webstedets adresse i backup'en (%s) er lidt anderledes end det nuværende websted (%s). Dette forventes ikke at være et problem for genoprettelsen af webstedet, så længe besøg på den tidligere adresse stadig kommer til webstedet.

en: To de-authorize UpdraftPlus (all sites) from accessing your Google Drive, follow this link to your Google account settings.
da_DK: Hvis du vil fjerne tilladelse til UpdraftPlus (alle websteder) til at få adgang til dit Google Drev, skal du følge dette link til dine Google-kontoindstillinger.

en: Follow this link to remove these settings for %s.
da_DK: Følg dette link for at fjerne disse indstillinger for %s.

en: Error: The chosen file is corrupt. Please choose a valid UpdraftPlus export file.
da_DK: Fejl: Den valgte fil er beskadiget. Vælg venligst en gyldig UpdraftPlus eksportfil.

en: A PHP fatal error (%s) has occurred: %s
da_DK: En alvorlig PHP fejl (%s) er opstået: %s

en: A PHP exception (%s) has occurred: %s
da_DK: Der er opstået en PHP-undtagelse (%s): %s

en: South-east Australia
da_DK: Syd-øst Australien

en: South-east Asia
da_DK: Syd-øst Asien

en: North-east Asia
da_DK: Nord-øst Asien

en: Your web server's version of PHP is too old (%s) - UpdraftPlus expects at least %s. You can try it, but don't be surprised if it does not work. To fix this problem, contact your web hosting company
da_DK: Din web-servers version af PHP er for gammel (%s) - UpdraftPlus forventer mindst %s. Du kan prøve, men bliv ikke overrasket, hvis ikke det virker. For at løse dette problem skal du kontakte din webhosting udbyder.

en: Remote storage authentication
da_DK: Autorisation af ekstern lagring

en: Network and multisite
da_DK: Netværk og multisite

en: Additional storage
da_DK: Ekstra opbevaring

en: Remote storage
da_DK: Fjernlager

en: Select Files
da_DK: Vælg filer

en: Value
da_DK: Værdi

en: Encrypted login failed; trying non-encrypted
da_DK: Krypteret login mislykkedes. Forsøger nu en ikke-krypteret

en: You must add the following as the authorised redirect URI in your Azure console (under "API Settings") when asked
da_DK: Du skal tilføje følgende som autoriseret omdirigerings-URI i din Azure-konsol (under "API-indstillinger"), når du bliver spurgt

en: Cloud Files
da_DK: Cloud filer

en: Your settings failed to save. Please refresh the settings page and try again
da_DK: Dine indstillinger kunne ikke gemmes. Opdater siden for indstillingerne og prøv igen.

en: UpdraftPlus seems to have been updated to version (%s), which is different to the version running when this settings page was loaded. Please reload the settings page before trying to save settings.
da_DK: UpdraftPlus ser ud til at være blevet opdateret til version (%s), der er forskellig fra den version, der kørte, da denne indstillingsside blev indlæst. Genindlæs venligst indstillingssiden, før du forsøger at gemme indstillingerne.

en: archive
da_DK: arkiv

en: Extra database
da_DK: Ekstra database

en: Press here to download or browse
da_DK: Klik her for at downloade eller gennemse

en: Error: invalid path
da_DK: Fejl: Ugyldig sti

en: An error occurred when fetching storage module options:
da_DK: Der opstod en fejl ved hentning af lagermodulets indstillinger:

en: Loading log file
da_DK: Indlæser logfil

en: Unable to download file. This could be caused by a timeout. It would be best to download the zip to your computer.
da_DK: Kan ikke downloade filen. Dette kan skyldes en timeout. Det er bedst at downloade zip-filen til din computer.

en: Search
da_DK: Søg

en: Select a file to view information about it
da_DK: Vælg en fil for at se oplysninger om den

en: Browsing zip file
da_DK: Gennemser zip-fil

en: With UpdraftPlus Premium, you can directly download individual files from here.
da_DK: Med UpdraftPlus Premium kan du hente individuelle filer direkte herfra.

en: Browse contents
da_DK: Gennemse indhold

en: Skipped tables:
da_DK: Kasserede tabeller:

en: This database backup has the following WordPress tables excluded: %s
da_DK: Denne database backup har følgende WordPress udelukkede tabeller:%s

en: With UpdraftPlus Premium, you can choose to backup non-WordPress tables, backup only specified tables, and backup other databases too.
da_DK: Med UpdraftPlus Premium kan du vælge at sikkerhedskopiere ikke-WordPress-tabeller, eller kun tage backup af udvalgte tabeller og endelig også at sikkerhedskopiere andre databaser.

en: All WordPress tables will be backed up.
da_DK: Alle WordPress tabeller vil blive sikkerhedskopieret.

en: Further information may be found in the browser JavaScript console, and the server PHP error logs.
da_DK: Yderligere informationer kan findes i browserens JavaScript-konsol og i serverens PHP fejllogs.

en: That you are attempting to upload a zip file previously created by UpdraftPlus.
da_DK: at du prøver at uploade en zip-fil, der tidligere er oprettet af UpdraftPlus.

en: The available memory on the server.
da_DK: Den tilgængelige hukommelse på serveren.

en: Any settings in your .htaccess or web.config file that affects the maximum upload or post size.
da_DK: Enhver indstilling i din .htaccess- eller web.config-fil, der påvirker maksimal upload eller poststørrelse.

en: The file failed to upload. Please check the following:
da_DK: Filen kunne ikke uploades. Tjek venligst følgende:

en: HTTP code:
da_DK: HTTP kode:

en: You have chosen to backup a database, but no tables have been selected
da_DK: Du har valgt at sikkerhedskopiere en database, men ingen tabeller er blevet valgt

en: tables
da_DK: tabeller

en: You should backup all tables unless you are an expert in the internals of the WordPress database.
da_DK: Du bør sikkerhedskopiere alle tabeller, medmindre du er ekspert i detaljer i WordPress-databasen.

en: Find out more
da_DK: Se mere

en: UpdraftPlus has its own embedded storage option, providing a zero-hassle way to download, store and manage all your backups from one place.
da_DK: UpdraftPlus har sin egen indlejrede lagringsmulighed, hvilket giver en super-let måde at downloade, gemme og administrere alle dine sikkerhedskopier på ét sted.

en: UpdraftPlus Tour
da_DK: UpdraftPlus Rundvisning

en: Lock access to UpdraftPlus via a password so you choose which admin users can access backups.
da_DK: Lås adgang til UpdraftPlus via en adgangskode, så du vælger hvilke admin-brugere der kan få adgang til sikkerhedskopier.

en: Some backup plugins can't restore a backup, so Premium allows you to restore backups from other plugins.
da_DK: Nogle backup plugins kan ikke gendanne en backup, så Premium tillader dig at gendanne sikkerhedskopier fra andre plugins.

en: Tidy things up for clients and remove all adverts for our other products.
da_DK: Ryd op for kunder og fjern alle annoncer for vores andre produkter.

en: No ads
da_DK: Ingen reklamer

en: Sophisticated reporting and emailing capabilities.
da_DK: Sofistikerede rapporterings- og mailingsfunktioner.

en: Encrypt your sensitive databases (e.g. customer information or passwords); Backup external databases too.
da_DK: Krypter dine følsomme databaser (f.eks. kundeoplysninger eller adgangskoder); Lav også backup af eksterne databaser.

en: More database options
da_DK: Flere database muligheder

en: Set exact times to create or delete backups.
da_DK: Indstil nøjagtige tidspunkter for at oprette eller slette sikkerhedskopier.

en: Backup time and scheduling
da_DK: Backup tidspunkt og planlægning

en: Backup WordPress multisites (i.e, networks), securely.
da_DK: Lav sikker backup af WordPress Multisites (netværk).

en: Network / multisite
da_DK: Netværk / Multisite

en: Backup WordPress core and non-WP files and databases.
da_DK: Lav backup af WordPress-filer, øvrige filer og databaser.

en: Automatically backs up your website before any updates to plugins, themes and WordPress core.
da_DK: Sikkerhedskopierer automatisk dit websted inden opdateringer til plugins, temaer og WordPress-kernen.

en: Pre-update backups
da_DK: Sikkerhedskopierer inden opdateringer

en: Provides expert help and support from the developers whenever you need it.
da_DK: Giver eksperthjælp og support fra udviklerne, når du har brug for det.

en: Fast, personal support
da_DK: Hurtig. personlig support

en: UpdraftPlus Migrator clones your WordPress site and moves it to a new domain directly and simply.
da_DK: UpdraftPlus Migrator kloner dit WordPress-websted og flytter det direkte og enkelt til et nyt domæne.

en: Cloning and migration
da_DK: Kloning og migration

en: Get enhanced versions of the free remote storage options (Dropbox, Google Drive & S3) and even more remote storage options like OneDrive, SFTP, Azure, WebDAV and more with UpdraftPlus Premium.
da_DK: Få forbedrede versioner af de gratis fjernlager-muligheder (Dropbox, Google Drive & S3) og endnu flere eksterne lagringsmuligheder, som OneDrive, SFTP, Azure, WebDAV og flere med UpdraftPlus Premium.

en: Additional and enhanced remote storage locations
da_DK: Ekstra og forbedrede fjernlagerpladser

en: To avoid server-wide risks, always backup to remote cloud storage. UpdraftPlus free includes Dropbox, Google Drive, Amazon S3, Rackspace and more.
da_DK: For at undgå server risici, skal du altid sikkerhedskopiere til cloud lager. Gratis UpdraftPlus inkluderer Dropbox, Google Drev, Amazon S3, Rackspace og meget mere.

en: Backup to remote storage locations
da_DK: Sikkerhedskopiering til eksterne lagringssteder

en: Upgrade now
da_DK: Opgrader nu

en: Installed
da_DK: Installeret

en: Free
da_DK: Gratis

en: Recommended: optimize your database with WP-Optimize.
da_DK: Anbefalet: Optimer din database med WP-Optimize.

en: Read more
da_DK: Læs mere

en: After you've backed up your database, we recommend you install our WP-Optimize plugin to streamline it for better website performance.
da_DK: Når du har sikkerhedskopieret din database, anbefaler vi, at du installerer vores WP-Optimize-plugin for at strømline til bedre websiteydelse.

en: Please choose a file or directory
da_DK: Vælg venligst en fil eller en mappe

en: Confirm
da_DK: Bekræft

en: Go up a directory
da_DK: Gå et mappeniveau op

en: Add directory...
da_DK: Tilføj mappe...

en: Edit
da_DK: Rediger

en: If using it, select a path from the directory tree below and then press confirm selection.
da_DK: Hvis du bruger det, skal du vælge en sti fra mappe-træet herunder og derefter trykke på bekræft valg.

en: Europe (Frankfurt)
da_DK: Europa (Frankfurt)

en: Europe (London)
da_DK: Europa (London)

en: Europe (Ireland)
da_DK: Europa (Irland)

en: notice image
da_DK: læg mærke til billede

en: Go there
da_DK: Gå dertil

en: Sign up
da_DK: Tilmeld

en: Get Premium
da_DK: Få Premium

en: Review UpdraftPlus
da_DK: Anmel UpdraftPlus

en: Get UpdraftCentral
da_DK: Få UpdraftCentral

en: Apache modules
da_DK: Apache moduler

en: Summer sale - 20% off UpdraftPlus Premium until July 31st
da_DK: Sommer udsalg - 20% rabat på UpdraftPlus Premium indtil 31. juli

en: Spring sale - 20% off UpdraftPlus Premium until April 30th
da_DK: Forårs udsalg - 20% rabat på UpdraftPlus Premium indtil 30. april

en: Happy New Year - 20% off UpdraftPlus Premium until January 14th
da_DK: Godt nytår - 20% rabat på UpdraftPlus Premium indtil 14. januar

en: Christmas sale - 20% off UpdraftPlus Premium until December 25th
da_DK: Jule udsalg - 20% rabat på UpdraftPlus Premium indtil 25. december

en: To benefit, use this discount code:
da_DK: Brug denne rabatkode for at få fordele:

en: Black Friday - 20% off UpdraftPlus Premium until November 30th
da_DK: Black Friday - 20% rabat på UpdraftPlus Premium indtil 30. november

en: UpdraftPlus Blog - get up-to-date news and offers
da_DK: UpdraftPlus Blog - Få opdaterede nyheder og tilbud

en: UpdraftPlus Newsletter
da_DK: UpdraftPlus Nyhedsbrev

en: Control all your WordPress installations from one place using UpdraftCentral remote site management!
da_DK: Styr alle dine WordPress-installationer fra ét sted ved hjælp af UpdraftCentral remote site management!

en: Do you use UpdraftPlus on multiple sites?
da_DK: Bruger du UpdraftPlus på flere websteder?

en: UpdraftCentral is a highly efficient way to manage, update and backup multiple websites from one place.
da_DK: UpdraftCentral er en yderst effektiv måde at administrere, opdatere og sikkerhedskopiere flere websteder fra ét sted.

en: Introducing UpdraftCentral
da_DK: Præsenterer UpdraftCentral

en: Copy your site to another domain directly. Includes find-and-replace tool for database references.
da_DK: Kopier dit websted direkte til et andet domæne. Inkluderer find-og-erstat værktøj til database referencer.

en: easily migrate or clone your site in minutes
da_DK: migrer eller klon let dit websted på få minutter

en: Add SFTP to send your data securely, lock settings and encrypt your database backups for extra security.
da_DK: Tilføj SFTP for at sende dine data sikkert, låse indstillinger og kryptere dine database backups for ekstra sikkerhed.

en: secure your backups
da_DK: beskyt dine sikkerhedskopier

en: Secure multisite installation, advanced reporting and much more.
da_DK: Sikker multisite installation, avanceret rapportering og meget mere.

en: advanced options
da_DK: avancerede indstillinger

en: Enhanced storage options for Dropbox, Google Drive and S3. Plus many more options.
da_DK: Forbedrede lagringsmuligheder til Dropbox, Google Drive og S3. Plus mange flere muligheder.

en: enhanced remote storage options
da_DK: forbedrede muligheder for fjernlager

en: The ultimately secure and convenient place to store your backups.
da_DK: Det ultimativt sikre og bekvemme sted at gemme dine sikkerhedskopier.

en: UpdraftVault storage
da_DK: UpdraftVault lager

en: Enjoy professional, fast, and friendly help whenever you need it with Premium.
da_DK: Nyd professionel, hurtig og venlig hjælp, når du har brug for det med Premium.

en: Then, try out our "Migrator" add-on which can perform a direct site-to-site migration. After using it once, you'll have saved the purchase price compared to the time needed to copy a site by hand.
da_DK: Så prøv vores "Migrator" add-on, som kan udføre en direkte flytning fra websted til websted. Når du har brugt det en gang, har du sparet købsprisen i forhold til den tid, det tager at kopiere et websted manuelt.

en: Site size
da_DK: Site størrelse

en: Lock settings
da_DK: Lås indstillinger

en: For the ability to migrate websites, upgrade to UpdraftPlus Premium.
da_DK: Opgradér til UpdraftPlus Premium for at kunne overføre websites.

en: Import settings
da_DK: Importér indstillinger

en: You can also import previously-exported settings. This tool will replace all your saved settings.
da_DK: Du kan også importere tidligere eksporterede indstillinger. Dette værktøj vil erstatte alle dine gemte indstillinger.

en: Export settings
da_DK: Eksportindstillinger

en: including any passwords
da_DK: Inklusiv ethvert password

en: Here, you can export your UpdraftPlus settings (%s), either for using on another site, or to keep as a backup. This tool will export what is currently in the settings tab.
da_DK: Her kan du eksportere dine UpdraftPlus indstillinger (%s), enten til brug på et andet site, eller til at opbevare som backup. Dette værktøj vil eksportere, hvad der lige nu er i fanen Indstillinger.

en: Export / import settings
da_DK: Eksport / import indstillinger

en: Processing table (%s)
da_DK: Behandler tabel (%s)

en: Backup of: %s
da_DK: Backup af: %s

en: The client has been deleted from the Google Drive API console. Please create a new Google Drive project and reconnect with UpdraftPlus.
da_DK: Klienten er blevet slettet fra Google Drive API-konsollen. Opret venligst et nyt Google Drive projekt og genopret forbindelsen med UpdraftPlus.

en: %s de-authentication
da_DK: %s af-autentificering

en: You must add the following as the authorised redirect URI in your Dropbox console (under "API Settings") when asked
da_DK: Du skal, når du bliver spurgt, tilføje følgende som den autoriserede omdirigering URI i din Dropbox-konsol (under "API Indstillinger").

en: UpdraftCentral enables control of your WordPress sites (including management of backups and updates) from a central dashboard.
da_DK: UpdraftCentral muliggør kontrol over dine WordPress sites (herunder styring af backup og opdateringer) fra et centralt dashboard.

en: If not, you will need to either remove data from this table, or contact your hosting company to request more resources.
da_DK: Hvis ikke, skal du enten fjerne data fra denne tabel, eller kontakte dit hostingselskab for at anmode om flere ressourcer.

en: You have selected a remote storage option which has an authorization step to complete:
da_DK: Du har valgt en ekstern lagerløsning, der har et tilladelses-step for at fuldføre:

en: Remote files deleted:
da_DK: Slettede eksterne filer:

en: Local files deleted:
da_DK: Slettede lokale filer:

en: Follow this link to authorize access to your %s account (you will not be able to backup to %s without it).
da_DK: Følg dette link for at godkende adgang til din %s konto (du vil ikke kunne sikkerhedskopiere til %s uden at gøre dette).

en: remote files deleted
da_DK: fjernfiler slettet

en: Complete
da_DK: Komplet

en: Do you want to carry out the import?
da_DK: Vil du udføre importen?

en: Which was exported on:
da_DK: Som blev eksporteret:

en: This will import data from:
da_DK: Dette vil importere data fra:

en: Importing...
da_DK: Importerer...

en: You have not yet selected a file to import.
da_DK: Du har endnu ikke valgt en fil, der skal importeres.

en: Your export file will be of your displayed settings, not your saved ones.
da_DK: Din eksportfil vil være af dine viste indstillinger, ikke dine gemte indstillinger.

en: template not found
da_DK: skabelon blev ikke fundet

en: This site uses a URL which is either non-HTTPS, or is localhost or 127.0.0.1 URL. As such, you must use the main %s %s App to authenticate with your account.
da_DK: Dette websted bruger en webadresse, der enten er HTTPS eller er lokalhost eller en 127.0.0.1 URL. Som udgangspunkt skal du bruge %s %s applikationen til at godkende din konto.

en: Account is not authorized (%s).
da_DK: Kontoen er ikke godkendt (%s).

en: Your IP address:
da_DK: Din IP-adresse:

en: To remove any block, please go here.
da_DK: Fjern enhver blok her.

en: An error response was received; HTTP code:
da_DK: En fejlmeddelelse blev modtaget; HTTP kode:

en: %s add-on not found
da_DK: %s add-on blev ikke fundet

en: or to restore manually
da_DK: eller at gendanne manuelt

en: This makes time-outs much more likely. You are recommended to turn safe_mode off, or to restore only one entity at a time
da_DK: Dette gør time-outs langt mere sandsynligt. Det anbefales at slå safe mode fra, eller kun at gendanne én enhed ad gangen

en: To fix this problem go here.
da_DK: Løs dette problem her.

en: OptimizePress 2.0 encodes its contents, so search/replace does not work.
da_DK: OptimizePress 2.0 koder dens indhold, så søg/erstat virker ikke.

en: your PHP install lacks the openssl module; as a result, this can take minutes; if nothing has happened by then, then you should either try a smaller key size, or ask your web hosting company how to enable this PHP module on your setup.
da_DK: din PHP installation mangler open-ssl modulet. Som et resultat, kan dette tage minutter. Hvis intet er sket inden da, så skal du enten prøve en mindre størrelse nøgle, eller spørge din webudbyder, hvordan du aktiverer dette PHP modul i din opsætning.

en: Path
da_DK: Sti

en: Leave this blank to use the default (80 for webdav, 443 for webdavs)
da_DK: Lad dette være tomt for at bruge standard (80 for webdav, 443 for webdavs)

en: Enter any path in the field below.
da_DK: Indtast en sti i feltet nedenfor.

en: A host name cannot contain a slash.
da_DK: Et værtsnavn kan ikke indeholde skråstreg.

en: Protocol (SSL or not)
da_DK: Protokol (SSL eller ikke)

en: This WebDAV URL is generated by filling in the options below. If you do not know the details, then you will need to ask your WebDAV provider.
da_DK: Denne WebDAV URL genereres ved at udfylde nedenstående muligheder. Hvis du ikke kender detaljerne, bliver du nødt til at spørge din WebDAV udbyder.

en: No response data was received. This usually indicates a network connectivity issue (e.g. an outgoing firewall or overloaded network) between this site and UpdraftPlus.com.
da_DK: Ingen respons data blev modtaget. Dette indikerer normalt et netværksforbindelseproblem (fx en udgående firewall eller et overbelastet netværk) mellem dette websted og UpdraftPlus.com.

en: The AWS access key looks to be wrong (valid %s access keys begin with "AK")
da_DK: AWS adgangskoden er tilsyneladende forkert (gyldige %s adgangskoder begynder med "AK")

en: No settings were found - please go to the Settings tab and check your settings
da_DK: Indstillinger blev ikke fundet - Gå venligst til Indstillinger knappen og kontroller dine indstillinger

en: Backup using %s?
da_DK: Bakcup ved hjælp af %s?

en: Standard (infrequent access)
da_DK: Standard (sjælden adgang)

en: More information...
da_DK: Mere information...

en: Use the alternative method for making a connection with the dashboard.
da_DK: Benyt den alternative måde for at skabe forbindelse med kontrolpanelet.

en: Key size: %d bits
da_DK: Størrelse på nøgle: %d bits

en: Public key was sent to:
da_DK: Offentlig nøgle blev sendt til:

en: Failed to open directory (check the file permissions and ownership): %s
da_DK: Kunne ikke åbne bibliotek (tjek fil-tilladelser og -ejerskab): %s

en: %s: unreadable file - could not be backed up (check the file permissions and ownership)
da_DK: %s: Ulæselig fil - kunne ikke sikkerhedskopieres (check fil-tilladelser og -ejerskab)

en: Create key
da_DK: Opret nøgle

en: slower, strongest
da_DK: langsomere, stærkest

en: recommended
da_DK: anbefalet

en: faster (possibility for slow PHP installs)
da_DK: hurtigere (mulighed for langsomme PHP installationer)

en: easy to break, fastest
da_DK: let at bryde, hurtigst

en: Encryption key size:
da_DK: Krypterings-nøglens størrelse:

en: Enter your chosen name
da_DK: Indtast dit valgte navn

en: Create a key: give this key a unique name (e.g. indicate the site it is for), then press "Create key":
da_DK: Oprette en nøgle: Giv denne nøgle et unikt navn (som f.eks antyder det site, den er til), og tryk derefter på "Opret Nøgle":

en: Upload expected to fail: the %s limit for any single file is %s, whereas this file is %s GB (%d bytes)
da_DK: Upload forventes at svigte: %s grænsen for en enkelt fil er %s, mens denne fil er %s GB (%d bytes)

en: This is sometimes caused by a firewall - try turning off SSL in the expert settings, and testing again.
da_DK: Dette er undertiden forårsaget af en firewall - prøv at fravælge SSL i ekspert indstillingerne, og teste igen.

en: login
da_DK: Log ind

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s MB; backups larger than any limits will likely not arrive.
da_DK: Vær opmærksom på at mailservere ofte har størrelsesbegrænsninger; typisk omkring %s MB; backups større end eventuelle grænser vil sandsynligvis ikke blive modtaget.

en: This backup archive is %s MB in size - the attempt to send this via email is likely to fail (few email servers allow attachments of this size). If so, you should switch to using a different remote storage method.
da_DK: Størrelsen på dette backup-arkiv er %s MB - forsøge på at sende det via e-mail er tilbøjelige til at mislykkes (få email-servere tillader vedhæftede filer af denne størrelse). Hvis det er tilfældet, bør du skifte til at bruge en anden fjernlager metode.

en: Size: %s MB
da_DK: Størrelse: %s MB

en: UpdraftPlus will split up backup archives when they exceed this file size. The default value is %s megabytes. Be careful to leave some margin if your web-server has a hard size limit (e.g. the 2 GB / 2048 MB limit on some 32-bit servers/file systems).
da_DK: UpdraftPlus vil opdele backup arkiver, når de overskrider denne filstørrelse. Standardværdien er %s megabyte. Vær omhyggelig med at friholde lidt plads, hvis din web-server har en lidt vanskelig maksimal begrænsning (fx 2 GB / 2048 MB grænse på nogle 32-bit servere / filsystemer).

en: You should enable %s to make any pretty permalinks (e.g. %s) work
da_DK: Du bør frigøre %s for at pæne permalinks (f.eks. %s) kan virke

en: (tap on an icon to select or unselect)
da_DK: (klik på et ikon for at vælge eller fravælge)

en: %s per year
da_DK: %s pr. år

en: or (annual discount)
da_DK: eller (årlig rabat)

en: No Vault connection was found for this site (has it moved?); please disconnect and re-connect.
da_DK: Ingen Vault forbindelse blev fundet for dette websted (er det flyttet?); venligst afbryd og tilslut igen.

en: The given file was not found, or could not be read.
da_DK: Den pågældende fil blev ikke fundet eller kunne ikke læses.

en: UpdraftCentral (Remote Control)
da_DK: UpdraftCentral (Fjernbetjent)

en: View recent UpdraftCentral log events
da_DK: Se de seneste updraftCentral log-hændelser

en: Enter any description
da_DK: Angiv enhver beskrivelse

en: Description
da_DK: Forklaring

en: Delete...
da_DK: Slet...

en: Created:
da_DK: Oprettet:

en: Access this site as user:
da_DK: Adgang til dette site som bruger:

en: Details
da_DK: Detaljer

en: Key description
da_DK: Nøgle-beskrivelse

en: A key was created, but the attempt to register it with %s was unsuccessful - please try again later.
da_DK: En nøgle blev oprettet, men forsøget på at registrere den med %s mislykkedes - prøv igen senere.

en: An invalid URL was entered
da_DK: Ugyldig URL blev indtastet

en: Close...
da_DK: Luk...

en: This connection appears to already have been made.
da_DK: Denne tilslutning tilsyneladende allerede er foretaget.

en: You must visit this link in the same browser and login session as you created the key in.
da_DK: Du skal besøge dette link i samme browser og login-session, som du oprettede nøglen i.

en: You must visit this URL in the same browser and login session as you created the key in.
da_DK: Du skal besøge denne URL i samme browser og login-session, som du oprettede nøglen i.

en: You are not logged into this WordPress site in your web browser.
da_DK: Du er ikke logget på dette WordPress site i din browser.

en: The key referred to was unknown.
da_DK: Nøglen der refereres til er ukendt.

en: A new UpdraftCentral connection has not been made.
da_DK: Der er ikke blevet oprettet en UpdraftCentral forbindelse.

en: An UpdraftCentral connection has been made successfully.
da_DK: En UpdraftCentral forbindelse blev oprettet med succes.

en: The backup was aborted by the user
da_DK: Backup'en blev afbrudt af brugeren

en: Your settings have been saved.
da_DK: Dine indstillinger er gemt

en: Total backup size:
da_DK: Total backup-størrelse:

en: stop
da_DK: stoppe

en: The backup has finished running
da_DK: Denne backup er færdig

en: Wipe settings
da_DK: Wipe-indstillinger

en: reset
da_DK: nulstil

en: these backup sets
da_DK: disse backup sæt

en: this backup set
da_DK: dette backup sæt

en: calculate
da_DK: Beregn

en: You should save your changes to ensure that they are used for making your backup.
da_DK: Du bør gemme dine ændringer for at sikre, at de bliver anvendt til din backup.

en: We requested to delete the file, but could not understand the server's response
da_DK: Vi anmodede om at slette filen, men kunne ikke forstå serverens svar

en: Please enter a valid URL
da_DK: Venligst indtast en gyldig URL

en: Saving...
da_DK: Gemmer...

en: Error: the server sent us a response which we did not understand.
da_DK: Fejl: Serveren sendte et uforståeligt svar.

en: Fetching...
da_DK: Henter...

en: The required %s PHP module is not installed - ask your web hosting company to enable it.
da_DK: Det nødvendige %s PHP modul er ikke installeret - bed din webudbyder om at aktivere det.

en: To import an ordinary WordPress site into a multisite installation requires %s.
da_DK: For at importere et almindeligt WordPress site til en multisite installation kræves %s.

en: Please read this link for important information on this process.
da_DK: Venligst læs dette link for vigtig information om processen.

en: It will be imported as a new site.
da_DK: Vil blive importeret som et nyt site.

en: Dismiss
da_DK: Luk

en: Please fill in the required information.
da_DK: Venligst udfyld den nødvendige information.

en: Read more...
da_DK: Læs mere...

en: may include some site-wide data
da_DK: kan indeholde nogle data for hele sitet

en: All sites
da_DK: Allle sider

en: Which site to restore
da_DK: Hvilket site at gendanne

en: Error when creating new site at your chosen address:
da_DK: Der opsted fejl oprettelse af nyt site på din valgte adresse:

en: Required information for restoring this backup was not given (%s)
da_DK: Der blev ikke givet nødvendige oplysninger for at kunne genskabe denne sikkerhedskopi (%s)

en: Attribute imported content to user
da_DK: Egenskabs importeret indhold til bruger

en: You must use lower-case letters or numbers for the site path, only.
da_DK: Du skal bruge små bogstaver eller tal i websitets sti.

en: This feature is not compatible with %s
da_DK: Denne funktion er ikke kompatibel med %s

en: Importing a single site into a multisite install
da_DK: Importerer et single site til en multisite installation

en: other content from wp-content
da_DK: andet indhold end wp-indhold

en: You selected %s to be included in the restoration - this cannot / should not be done when importing a single site into a network.
da_DK: Du valgte at %s skal indgå i gendannelsen - det kan ikke / bør ikke ske ved import af et enkelt site til et netværk.

en: Call WordPress action:
da_DK: Udfør WordPress handling:

en: Your saved settings also affect what is backed up - e.g. files excluded.
da_DK: Dine gemte indstillinger påvirker også, hvad der oprettes back up af - f.eks. udelukkes filer.

en: Skipping: this archive was already restored.
da_DK: Stopper: Dette arkiv er allerede genskabt.

en: File Options
da_DK: Fil-muligheder

en: Sending Your Backup To Remote Storage
da_DK: Sender din backup til fjernlager

en: Database backup schedule
da_DK: Database backup tidsplan

en: Files backup schedule
da_DK: Tidsplan for backup af filer

en: You will then need to enter all your settings again. You can also do this before deactivating/deinstalling UpdraftPlus if you wish.
da_DK: Du skal derefter indtaste alle dine indstillinger igen. Du kan også gøre dette inden deaktivering / afinstallation af UpdraftPlus, hvis du ønsker det.

en: This button will delete all UpdraftPlus settings and progress information for in-progress backups (but not any of your existing backups from your cloud storage).
da_DK: Denne knap vil slette alle UpdraftPlus indstillinger og information om igangværende sikkerhedskopier (men ikke slette eksisterende sikkerhedskopier i din sky).

en: Send this backup to remote storage
da_DK: Send denne backup til fjernlager

en: Check out UpdraftPlus Vault.
da_DK: Se UpdraftPlus Vault

en: Not got any remote storage?
da_DK: Har du ikke et fjernlager?

en: settings
da_DK: Indstillinger

en: Backup won't be sent to any remote storage - none has been saved in the %s
da_DK: Backup vil ikke blive sendt til noget lager - Intet  er blevet gemt i %s

en: Continue restoration
da_DK: Fortsæt gendannelse

en: You have an unfinished restoration operation, begun %s ago.
da_DK: Du har en ufærdig gendannelses-operation, påbegyndt for %s siden.

en: Unfinished restoration
da_DK: Ufærdig gendannelse

en: %s minutes, %s seconds
da_DK: %s minutter, %s sekunder

en: Backup Contents And Schedule
da_DK: Backup Indhold og Tidspland

en: Premium / Extensions
da_DK: Premium / Udvidelser

en: Sufficient information about the in-progress restoration operation could not be found.
da_DK: Tilstrækkelige informationer om den igangværende genskabelse kunne ikke findes.

en: You have chosen to backup files, but no file entities have been selected
da_DK: Du har valgt at tage backup, men har ikke valgt nogle filer

en: Extensions
da_DK: Udviddelser

en: Advanced Tools
da_DK: Avancerede værktøjer

en: Bucket location
da_DK: Gruppe lokation

en: Note that Google do not support every storage class in every location - you should read their documentation to learn about current availability.
da_DK: Bemærk, at Google ikke understøtter alle lagringsklasser på enhver placering - Du bør læse deres dokumentation for at lære om aktuel tilgængelighed.

en: This setting applies only when a new bucket is being created.
da_DK: Denne indstilling gælder kun, når en ny gruppe bliver skabt.

en: You must use a bucket name that is unique, for all %s users.
da_DK: Du skal bruge et gruppenavn, der er unikt for alle %s brugere.

en: Do not confuse %s with %s - they are separate things.
da_DK: %s of %s må ikke forveksles - De er forskellige

en: You do not have access to this bucket
da_DK: Du har ikke adgang til denne gruppe

en: Western Europe
da_DK: Vesteuropa

en: Eastern Asia-Pacific
da_DK: Østlige Asia-Pacific

en: Western United States
da_DK: Vestlige United States

en: Eastern United States
da_DK: Østlige United States

en: European Union
da_DK: Europæsik Union

en: multi-region location
da_DK: multi-regional lokation

en: Durable reduced availability
da_DK: Vedværende begrænset tilgængelighed

en: container
da_DK: mappe

en: You can enter the path of any %s virtual folder you wish to use here.
da_DK: Du kan indtaste stien til enhver %s virtuel mappe, du ønsker at bruge her.

en: optional
da_DK: valgfri

en: See Microsoft's guidelines on container naming by following this link.
da_DK: Se Microsofts retningslinjer for mappe-navngivning ved at følge dette link.

en: Enter the path of the %s you wish to use here.
da_DK: Indtast stien til den %s, du ønsker at bruge her.

en: This is not your Azure login - see the instructions if needing more guidance.
da_DK: Dette er ikke din Azure login - se anvisninger, hvis du har brug for mere vejledning.

en: Create Azure credentials in your Azure developer console.
da_DK: Opret Azure legitimationsoplysninger i din Azure udviklerkonsol.

en: Could not create the container
da_DK: Kunne ikke oprette beholderen

en: Could not access container
da_DK: Kunne ikke tilgå mappe

en: To complete your migration/clone, you should now log in to the remote site and restore the backup set.
da_DK: For at fuldføre din migrering/kloning, bør du nu logge ind på det eksterne site og genoprette backup sættet.

en: the options table was not found
da_DK: tabellen med muligheder blev ikke fundet

en: no options or sitemeta table was found
da_DK: der blev ikke fundet hverken valgmuligheder eller site-meta

en: The database backup appears to have failed
da_DK: Backup af databasen er tilsyneladende mislykkedes.

en: The backup directory is not writable (or disk space is full) - the database backup is expected to shortly fail.
da_DK: Backup-mappen er ikke skrivbar (eller diskplads er fuld) - Database-backup'en forventes snart at mislykkes.

en: required for some remote storage providers
da_DK: krævet af nogle lager-udbydere

en: Not installed
da_DK: Ikke installeret

en: Storage class
da_DK: Lager niveau

en: See Google's guidelines on bucket naming by following this link.
da_DK: Se Google's vejledning vedrørende navngivning af grupper ved at følge dette link.

en: Enter the name of the %s bucket you wish to use here.
da_DK: Indtast navnet på den %s gruppe, du vil bruge her.

en: Bucket
da_DK: Gruppe

en: Otherwise, you can leave it blank.
da_DK: Ellers kan du lade det være tomt.

en: N.B. This is only needed if you have not already created the bucket, and you wish UpdraftPlus to create it for you.
da_DK: N. B. Dette er kun nødvendigt, hvis du ikke allerede har oprettet gruppen, og du ønsker at UpdraftPlus opretter det for dig.

en: Enter the ID of the %s project you wish to use here.
da_DK: Indtast ID''et til det %s projekt du ønsker at benytte her.

en: Follow this link to your Google API Console, and there activate the Storage API and create a Client ID in the API Access section.
da_DK: Følg dette link til din Google API Console og aktivér Lager API'en og opret et klient ID i API-adgang sektionen.

en: You must enter a project ID in order to be able to create a new bucket.
da_DK: Du skal indtaste et projekt ID for at kunne oprette en nu gruppe.

en: Project ID
da_DK: Projekt ID

en: You must save and authenticate before you can test your settings.
da_DK: Du skal gemme og godkende, før du kan teste dine indstillinger.

en: Have not yet obtained an access token from Google - you need to authorize or re-authorize your connection to Google Cloud.
da_DK: Har endnu ikke fået adgangstoken fra Google - du skal godkende eller genautorisere din forbindelse til Google Cloud.

en: You do not have access to this bucket.
da_DK: Du har ikke adgang til denne gruppe

en: %s Service Exception.
da_DK: %s Service undtagelse

en: You do not have UpdraftPlus completely installed - please de-install and install it again. Most likely, WordPress malfunctioned when copying the plugin files.
da_DK: Du behøver ikke UpdraftPlus fuldt installeret - venligst af-installér og installér det igen. WordPress fejlede muligvis ved kopiering af plugin-filer.

en: or to configure more complex schedules
da_DK: eller at konfigurere mere komplekse skemaer

en: Are you sure that you wish to remove %s from UpdraftPlus?
da_DK: Er du sikker på, at du ønsker at fjerne %s fra UpdraftPlus?

en: Deselect
da_DK: Fravælg

en: Select all
da_DK: Vælg alle

en: Actions upon selected backups
da_DK: Handlinger for udvalgte backups

en: Press here to look inside your remote storage methods for any existing backup sets (from any site, if they are stored in the same folder).
da_DK: Tryk her for at se dit fjernlagers muligheder ved eventuelle eksisterende backup sæt (fra ethvert websted, hvis de opbevares i samme mappe).

en: Backup sets removed:
da_DK: Backup sæt fjernet:

en: Processing...
da_DK: Behandler...

en: For backups older than
da_DK: For backup ældre end

en: week(s)
da_DK: uge(r)

en: hour(s)
da_DK: time(r)

en: day(s)
da_DK: dag(e)

en: in the month
da_DK: i måneden

en: day
da_DK: dag

en: (as many as you like)
da_DK: (som mange af jer synes om)

en: Add an additional retention rule...
da_DK: Tilføj en ekstra tilføjelsesregel...

en: This database needs to be deployed on MySQL version %s or later.
da_DK: Denne database skal indsættes på MySQL version %s eller nyere.

en: This problem is caused by trying to restore a database on a very old MySQL version that is incompatible with the source database.
da_DK: Dette problem er forårsaget af forsøg på genskabelse af en database på en meget gammel MySQL version, der er uforenelig med kildedatabasen.

en: You do not currently have any UpdraftPlus Vault quota
da_DK: Du har ikke på nuværende tidspunkt nogen UpdraftPlus Vault kvote

en: You must upgrade MySQL to be able to use this database.
da_DK: Du skal opgradere MySQL for at kunne bruge denne database.

en: The database backup uses MySQL features not available in the old MySQL version (%s) that this site is running on.
da_DK: Database-backup'en bruger MySQL funktioner, som ikke findes i den gamle MySQL version (%s), dette websted kører på.

en: The UpdraftPlus directory in wp-content/plugins has white-space in it; WordPress does not like this. You should rename the directory to wp-content/plugins/updraftplus to fix this problem.
da_DK: UpdraftPlus-mappen i wp-content/plugins indeholder white-space (tom plads / mellemrum); WordPress kan ikke lide dette. Du bør omdøbe mappen til wp-content/plugins/updraftplus for at løse dette problem.

en: Don't know your email address, or forgotten your password?
da_DK: Kender du ikke din email-adresse, eller har du glemt dit password?

en: Enter your UpdraftPlus.Com email / password here to connect:
da_DK: Indtast dit UpdraftPlus.Com email/password her for at forbinde:

en: Check this box to use Amazon's server-side encryption
da_DK: Sæt kryds i denne boks for at bruge Amazon's server-side kryptering

en: Server-side encryption
da_DK: Server-side kryptering

en: If you have forgotten your password, then go here to change your password on updraftplus.com.
da_DK: Hvis du har glemt dit password, så klik her for at ændre det på udraftsplus.com

en: Go to the remote storage settings in order to connect.
da_DK: Gå til fjernlager-indstillinger for at skabe forbindelse.

en: %s has been chosen for remote storage, but you are not currently connected.
da_DK: %s er blevet valgt til fjernlager, men du er ikke tilsluttet i øjeblikket.

en: Payments can be made in US dollars, euros or GB pounds sterling, via card or PayPal.
da_DK: Betaling kan foretages i amerikanske dollars, euro eller GB pounds sterling, via kort eller PayPal.

en: Update quota count
da_DK: Opdatér kvotetæller

en: Counting...
da_DK: Tæller...

en: Disconnecting...
da_DK: Afbryder...

en: Connecting...
da_DK: Tilslutter...

en: Refresh current status
da_DK: Opdatér nuværende status

en: Get more quota
da_DK: Få større kvote

en: Current use:
da_DK: Nuværende brug:

en: You can get more quota here
da_DK: Du kan få større kvote her

en: Disconnect
da_DK: Afbrudt

en: Quota:
da_DK: Kvote:

en: Vault owner
da_DK: Vault ejer

en: Well done - there's nothing more needed to set up.
da_DK: Godt gået - Der behøves ikke mere for setup.

en: This site is <strong>connected</strong> to UpdraftPlus Vault.
da_DK: Dette site er <strong>tilsluttet </strong> til UpdraftPlus Vault.

en: You are <strong>not connected</strong> to UpdraftPlus Vault.
da_DK: Du er <strong>ikke tilsluttet</strong> til UpdraftPlus Vault.

en: Go here for help
da_DK: Klik her for hjælp

en: Back...
da_DK: Tilbage...

en: Subscriptions can be cancelled at any time.
da_DK: Abonnement kan til enhver tid opsiges.

en: %s per quarter
da_DK: %s per kvartal

en: Read more about it here.
da_DK: Læs mere her.

en: UpdraftPlus Vault is built on top of Amazon's world-leading data-centres, with redundant data storage to achieve 99.999999999% reliability.
da_DK: UpdraftPlus Vault er bygget over Amazons verdensførende data-centre, med masser af datalagring for at opnå 99,999999999% pålidelighed.

en: Show the options
da_DK: Vis mulighederne

en: Press a button to get started.
da_DK: Tryk på en knap for at starte.

en: UpdraftPlus Vault brings you storage that is <strong>reliable, easy to use and a great price</strong>.
da_DK: UpdraftPlus Vault giver dig lagringsplads, der er <strong>pålidelige og nemme at bruge, til en god pris</strong>.

en: You have an UpdraftPlus Vault subscription that has not been renewed, and the grace period has expired. In a few days' time, your stored data will be permanently removed. If you do not wish this to happen, then you should renew as soon as possible.
da_DK: Du har et UpdraftPlus Vault abonnement, der ikke er blevet fornyet, og den betalte periode er udløbet. Om et par dage vil dine gemte data blive fjernet permanent. Hvis du ikke ønsker, at dette sker, skal du forny så hurtigt som muligt.

en: You have an UpdraftPlus Vault subscription with overdue payment. You are within the few days of grace period before it will be suspended, and you will lose your quota and access to data stored within it. Please renew as soon as possible!
da_DK: Du har et UpdraftPlus Vault abonnement med overskredet betalingsfrist. Du er inden for de få dages periode, før det vil blive suspenderet, og du vil miste din kvote og adgang til data, der er lagret i den. Venligst forny så hurtigt som muligt!

en: Your UpdraftPlus Premium purchase is over a year ago. You should renew immediately to avoid losing the 12 months of free storage allowance that you get for being a current UpdraftPlus Premium customer.
da_DK: Din UpdraftPlus Premium er købt for over et år siden. Du bør forny straks for at undgå at miste de 12 måneders gratis lagerplads, du får for at være en nuværende UpdraftPlus Premium kunde.

en: Delete failed:
da_DK: Sletning mislykkedes:

en: The zip engine returned the message: %s.
da_DK: Zip returnerede denne besked: %s.

en: Without this permission, UpdraftPlus cannot delete backups - you should also set your 'retain' settings very high to prevent seeing deletion errors.
da_DK: Uden denne tilladelse, kan UpdraftPlus ikke slette backups - Du skal også sætte din 'behold' indstillinger meget høj for at forhindre at se sletningsfejl.

en: Allow deletion
da_DK: Tillad sletning

en: Without this permission, you cannot directly download or restore using UpdraftPlus, and will instead need to visit the AWS website.
da_DK: Uden denne tilladelse, kan du ikke downloade eller gendanne direkte ved hjælp UpdraftPlus, og vil i stedet være nødt til at besøge AWS's hjemmeside.

en: Allow download
da_DK: Tillad download

en: If sending directly from site to site does not work for you, then there are three other methods - please try one of these instead.
da_DK: Hvis muligheden for at sende direkte fra site til site ikke virker for dig, så er der tre andre metoder - prøv en af disse i stedet.

en: You should check that the remote site is online, not firewalled, does not have security modules that may be blocking access, has UpdraftPlus version %s or later active and that the keys have been entered correctly.
da_DK: Du bør kontrollere, at den eksterne site er online, ikke er bag en firewall, ikke har sikkerhedsmoduler, der kan blokere adgangen, har UpdraftPlus version %s eller nyere aktiv, og at nøglerne er blevet indtastet korrekt.

en: Existing keys
da_DK: Eksisterende nøgler

en: Your new key:
da_DK: Din nye nøgle:

en: You must copy and paste this key now - it cannot be shown again.
da_DK: Du skal kopiere og indsætte denne nøgle nu - den kan ikke vises igen.

en: Key created successfully.
da_DK: Nøgle blev skabt med succes.

en: A key with this name already exists; you must use a unique name.
da_DK: En nøgle med dette navn eksisterer allerede; du skal bruge et unikt navn.

en: Also send this backup to the active remote storage locations
da_DK: Send også denne backup til de aktive eksterne lagringslokationer

en: The site URL you are sending to (%s) looks like a local development website. If you are sending from an external network, it is likely that a firewall will be blocking this.
da_DK: Den webadresse, du sender til (%s) ligner en lokal udviklings-hjemmeside. Hvis du sender fra et eksternt netværk, er det sandsynligt, at en firewall vil blokere dette.

en: site not found
da_DK: site ikke fundet

en: Backup data will be sent to:
da_DK: Backup data vil blive sendt til:

en: Restore an existing backup set onto this site
da_DK: Genskab et eksisterende backup sæt til dette site

en: This site has no backups to restore from yet.
da_DK: Dette site har ingeb backups at genskabe fra endnu.

en: Backup made by %s
da_DK: Backup skabt af %s

en: This storage method does not allow downloading
da_DK: Denne lagringsmetode tillader ikke download

en: (backup set imported from remote location)
da_DK: (backup sæt importeret fra ekstern lokation)

en: Backup sent to remote site - not available for download.
da_DK: Backup sendt til eksternt site - ikke tilgængelig til download.

en: You should make sure that this really is a backup set intended for use on this website, before you restore (rather than a backup set of an unrelated website).
da_DK: Du bør sørge for, at dette virkelig er et backup sæt beregnet til brug på denne hjemmeside, før du gendanner (snarere end et backup sæt fra en urelateret hjemmeside).

en: This backup set was not known by UpdraftPlus to be created by the current WordPress installation, but was either found in remote storage, or was sent from a remote site.
da_DK: Dette backup sæt blev ikke genkendt af UpdraftPlus som værende skabt af den nuværende WordPress installation, men blev enten fundet i fjernlager, eller blev sendt fra et eksternt site.

en: Testing connection...
da_DK: Tester forbindelse...

en: Deleting...
da_DK: Sletter...

en: key name
da_DK: nøgle navn

en: Please give this key a name (e.g. indicate the site it is for):
da_DK: Giv denne nøgle et navn (angiv f.eks. sitet den er til):

en: Creating...
da_DK: Opretter...

en: Receive a backup from a remote site
da_DK: Modtag en backup fra et fjernlager-site

en: Paste key here
da_DK: Indsæt nøglen her

en: How do I get a site's key?
da_DK: Hvordan får jeg et sites nøgle?

en: To add a site as a destination for sending to, enter that site's key below.
da_DK: For at tilføje en hjemmeside som en destination til at sende til, skal du indtaste dette websteds nøgle nedenfor.

en: Send a backup to another site
da_DK: Send en backup til et andet site

en: Send to site:
da_DK: Send til site:

en: No receiving sites have yet been added.
da_DK: Ingen modtagerside er blevet tilføjet.

en: It is for sending backups to the following site:
da_DK: Det er til brug ved afsendelse af backup til følgende side:

en: The key was successfully added.
da_DK: Nøglen blev tilføjet med succes.

en: The entered key does not belong to a remote site (it belongs to this one).
da_DK: Den angivne nøgle tilhører ikke en fjern-side (den tilhører denne side).

en: The entered key was corrupt - please try again.
da_DK: Den angivne nøgle var i stykker - prøv venligst igen.

en: The entered key was the wrong length - please try again.
da_DK: Den angivne nøgle havde forkert længde - prøv venligst igen.

en: key
da_DK: nøgle

en: Almost all FTP servers will want passive mode; but if you need active mode, then uncheck this.
da_DK: Næsten alle FTP-servere benytter passiv tilstand; men hvis du behøver aktiv tilstand, skal du fjerne afkrydsning af dette felt.

en: Passive mode
da_DK: Passiv tilstand

en: Remote path
da_DK: Fjern-sti

en: The UpdraftPlus Migrator modifies the restoration operation appropriately, to fit the backup data to the new site.
da_DK: UpdraftPlus Migrator modificerer restaurering processen korrekt, så det passer til backup data på det nye websted.

en: A "migration" is ultimately the same as a restoration - but using backup archives that you import from another site.
da_DK: En "flytning" er i sidste ende det samme som en restaurering - men benytter backup arkiver, som du importerer fra et andet site.

en: Resetting...
da_DK: Nulstiller...

en: Add site
da_DK: Tilføj site

en: Adding...
da_DK: Tilføjer...

en: Claim not granted - perhaps you have already used this purchase somewhere else, or your paid period for downloading from updraftplus.com has expired?
da_DK: Adgang nægtet - Måske har du allerede brugt dette køb et andet sted, eller din betalte periode til at downloade fra updraftplus.com er udløbet?

en: To use this backup, your database server needs to support the %s character set.
da_DK: For at bruge denne backup, skal din database server understøtte %s tegnsæt.

en: go here to change your password on updraftplus.com.
da_DK: klik her for at ændre dit password på updraftplus.com

en: If you have forgotten your password
da_DK: Hvis du har glemt dit password

en: Go here to re-enter your password.
da_DK: Klik her for at indtaste dit password igen.

en: After pressing this button, you will be given the option to choose which components you wish to migrate
da_DK: Når du trykker på denne knap, vil du få mulighed for at vælge, hvilke komponenter du ønsker at migrere

en: You have made changes to your settings, and not saved.
da_DK: Du har ændret dine indstillinger, men har ikke gemt.

en: N.B. %s is not case-sensitive.
da_DK: N.B. %s skelner ikke mellem store og små bogstaver.

en: If OneDrive later shows you the message "unauthorized_client", then you did not enter a valid client ID here.
da_DK: Hvis OneDrive senere viser meddelelsen "unauthorized_client", så har du ikke indtastet en gyldig klient-id her.

en: For longer help, including screenshots, follow this link.
da_DK: Følg dette link for mere uddybende hjælp, der blandt andet indkluderer skærmbilleder.

en: Create OneDrive credentials in your OneDrive developer console.
da_DK: Opret OneDrive legimitation i din OneDrive udviklerkonsol.

en: You must add the following as the authorized redirect URI in your OneDrive console (under "API Settings") when asked
da_DK: Du skal tilføje følgende som den autoriserede omdirigerings-URI i din OneDrive-konsol (under "API-indstillinger"), når du bliver bedt om det

en: Microsoft Azure is not compatible with sites hosted on a localhost or 127.0.0.1 URL - their developer console forbids these (current URL is: %s).
da_DK: Microsoft Azure er ikke kompatibel med sites, som hostes på en lokal host eller 127.0.0.1 URL - deres udviklerkonsol forbyder disse (aktuelle URL er: %s).

en: authorization failed:
da_DK: godkendelse mislykkedes:

en: Please re-authorize the connection to your %s account.
da_DK: Godkend igen forbindelsen til din %s konto.

en: configure it here
da_DK: konfigurer her

en: To remove the block, please go here.
da_DK: Klik her for at fjerne block'en.

en: Do remember to save your settings.
da_DK: Husk at gemme dine indstillinger.

en: You are now using a IAM user account to access your bucket.
da_DK: Du benytter nu en IAM brugerkonto for adgang til din bucket.

en: S3 bucket
da_DK: S3 Bucket

en: China (Beijing) (restricted)
da_DK: Kina (Beijing) (begrænset)

en: South America (Sao Paulo)
da_DK: Syd Amerika (Sao Paulo)

en: Asia Pacific (Tokyo)
da_DK: Asien (Tokyo)

en: Asia Pacific (Sydney)
da_DK: Asien (Sydney)

en: Asia Pacific (Singapore)
da_DK: Asien (Singapore)

en: US Government West (restricted)
da_DK: US Government West (begrænset)

en: New IAM username
da_DK: Nyt IAM brugernavn

en: Admin secret key
da_DK: Admin hemmelig nøgle

en: Admin access key
da_DK: Admin adgangs nøgle

en: Then, these lower-powered access credentials can be used, instead of storing your administrative keys.
da_DK: Derefter kan disse lavere-drevne adgang legitimationsoplysninger bruges, i stedet for at gemme dine administrative nøgler.

en: These will be used to create a new user and key pair with an IAM policy attached which will only allow it to access the indicated bucket.
da_DK: Disse vil blive brugt til at oprette en ny bruger og nøglepar med et IAM politik vedhæftet, som kun vil gøre det muligt af få adgang til den angivne spand.

en: Enter your administrative Amazon S3 access/secret keys (this needs to be a key pair with enough rights to create new users and buckets), and a new (unique) username for the new user and a bucket name.
da_DK: Indtast dit Amazon S3 adgang / hemmelige nøgler (dette skal være et nøglepar med nok rettigheder til at oprette nye brugere og spande), og et nyt (unikt) brugernavn til den nye bruger og en spand navn.

en: Create new IAM user and S3 bucket
da_DK: Opret ny IAM bruger og S3 bucket

en: Secret Key: %s
da_DK: Fortrolig nøgle: %s

en: Access Key: %s
da_DK: Adgangs-nøgle: %s

en: Failed to apply User Policy
da_DK: Det lykkedes ikke at anvende User Policy

en: Operation to create user Access Key failed
da_DK: Kunne ikke oprette bruger adgangsnøgle

en: Failed to create user Access Key
da_DK: Kunne ikke oprette bruger adgangskode

en: IAM operation failed (%s)
da_DK: IAM operation mislykkedes (%s)

en: Conflict: that user already exists
da_DK: Konflikt: Denne bruger findes allerede

en: Failure: We could not successfully access or create such a bucket. Please check your access credentials, and if those are correct then try another bucket name (as another AWS user may already have taken your name).
da_DK: Fejl: Vi kunne ikke med held få adgang til, eller oprette sådan en spand. Kontroller dine adgang adgangsoplysninger. Hvis de er korrekte, så prøv et andet bucket-navn (da en anden AWS bruger måske allerede bruger dit navn).

en: AWS authentication failed
da_DK: AWS godkendelse mislykkedes

en: Cannot create new AWS user, since the old AWS toolkit is being used.
da_DK: Kan ikke oprette ny AWS bruger, da det gamle AWS toolkit bliver brugt.

en: You need to enter a bucket
da_DK: Du skal angive en bucket

en: You need to enter a new IAM username
da_DK: Du skal indtaste et nyt IAM brugernavn

en: You need to enter an admin secret key
da_DK: Du skal indtaste en hemmelig admin adgangsnøgle

en: You need to enter an admin access key
da_DK: Du skal indtaste en admin adgangsnøgle

en: If you have an AWS admin user, then you can use this wizard to quickly create a new AWS (IAM) user with access to only this bucket (rather than your whole account)
da_DK: Hvis du har en AWS admin brugerkonto, kan du bruge denne guide til hurtigt at oprette en ny AWS (IAM) bruger med adgang til kun denne spand (i stedet for hele din konto)

en: To create a new IAM sub-user and access key that has access only to this bucket, use this add-on.
da_DK: Brug denne tilføjelse for at oprette en ny IAM sub-bruger og adgangsnøgle, der kun har adgang til denne spand.

en: For personal support, the ability to copy sites, more storage destinations, encrypted backups for security, multiple backup destinations, better reporting, no adverts and plenty more, take a look at the premium version of UpdraftPlus - the world's most popular backup plugin.
da_DK: For personlig support, muligheden for at kopiere sider, flere lagerdestinationer, krypterede backup's af sikkerhedskopier, flere backup destinationer, bedre rapportering, ingen reklamer og meget mere, bør du tage et kig på den premium-versionen af UpdraftPlus - verdens mest populære backup plugin.

en: UpdraftPlus news, high-quality training materials for WordPress developers and site-owners, and general WordPress news. You can de-subscribe at any time.
da_DK: UpdraftPlus nyheder, høj kvalitet undervisningsmaterialer til WordPress udviklere og site-ejere, og generelle WordPress nyheder. Du kan afmelde abonnement på hvilket som helst tidspunkt.

en: This most likely means that you share a webserver with a hacked website that has been used in previous attacks.
da_DK: Dette sker ofte, hvis du deler server med en hacked webside som har været brugt i et tidligere angreb.

en: It appears that your web server's IP Address (%s) is blocked.
da_DK: Det ser ud til at din web server's IP addresse (%s) er blokeret.

en: UpdraftPlus.com has responded with 'Access Denied'.
da_DK: UpdraftPlus.com har svaret med 'Adgang nægtet'.

en: Free two-factor security plugin
da_DK: Gratis to-faktor sikkerhedsplugin

en: More quality plugins
da_DK: Flere kvalitets-plugins

en: Go to the shop.
da_DK: Gå til shoppen.

en: Compare with the free version
da_DK: Sammenlign med den gratis version

en: Free Newsletter
da_DK: Gratis nyhedsbrev

en: Dismiss (for %s months)
da_DK: Udskyd (i %s måneder)

en: (at same time as files backup)
da_DK: (samtidigt, som der tages backup af filerne)

en: No backup has been completed
da_DK: Ingen backup er fuldført.

en: Newsletter sign-up
da_DK: Tilmelding til nyhedsbrev

en: Follow this link to sign up for the UpdraftPlus newsletter.
da_DK: Følg dette link for at tilmelde dig UpdraftPlus nyhedsbrev.

en: Backup non-WordPress files and databases
da_DK: Udfør backup af ikke-WordPress filer og databaser

en: Ask a pre-sales question
da_DK: Stil et spørgsmål før køb

en: Pre-sales FAQs
da_DK: Før du køber FAQ's

en: Full feature list
da_DK: Komplet liste over funktioner

en: Backup (where relevant) plugins, themes and the WordPress database with UpdraftPlus before updating
da_DK: Lav backup (hvis relevant) af plugins, temaer og WordPress database med UpdraftPlus før du opdaterer

en: %s Error: Failed to initialise
da_DK: %s Fejl: Kunne ikke initialiseres

[ctx: Uploader: Drop db.gz.crypt files here to upload them for decryption - or - Select Files]
en: or
da_DK: eller

en: You did not select any components to restore. Please select at least one, and then try again.
da_DK: Du valgte ikke nogen komponenter til genoprettelse. Vælg mindst én, og prøv derefter igen.

[ctx: Do not translate BEGIN RSA PRIVATE KEY. PCKS1, XML, PEM and PuTTY are also technical acronyms which should not be translated.]
en: PKCS1 (PEM header: BEGIN RSA PRIVATE KEY), XML and PuTTY format keys are accepted.
da_DK: PKCS1 (PEM header: BEGIN RSA-nøgle), XML og PuTTY format nøgler accepteret.

en: Resuming partial uploads is supported for SFTP, but not for SCP. Thus, if using SCP then you will need to ensure that your webserver allows PHP processes to run long enough to upload your largest backup file.
da_DK: Genoptagelse af delvise uploads understøttes for SFTP, men ikke for SCP. Så hvis du bruger SCP, bliver du nødt til at sikre, at din webserver tillader PHP processer at køre længe nok til at uploade din største backup-fil.

[ctx: "tenant" is a term used with OpenStack storage - Google for "OpenStack tenant" to get more help on its meaning]
en: tenant
da_DK: lejer

[ctx: Keystone and swauth are technical terms which cannot be translated]
en: This needs to be a v2 (Keystone) authentication URI; v1 (Swauth) is not supported.
da_DK: Det skal være en v2 (Keystone) godkendelse URI; v1 (Swauth) understøttes ikke.

en: your site's admin address
da_DK: dit websteds admin adresse

en: Check this box to have a basic report sent to
da_DK: Markér dette felt for at få en grundlæggende rapport sendt til

[ctx: The user is being told the number of times an error has happened, e.g. An error (27) occurred]
en: An error (%s) occurred:
da_DK: En fejl (%s) opstod:

en: Change Lock Settings
da_DK: Skift låse-indstillinger

en: Any other file/directory on your server that you wish to backup
da_DK: Enhver anden fil/mappe på din server, som du ønsker at sikkerhedskopiere

en: For even more features and personal support, check out
da_DK: For endnu flere funktioner og personlig support, tjek

en: Database decryption phrase
da_DK: Database dekryptering sætning

en: Automatic backup before update
da_DK: Automatisk backup inden opdatering

en: WordPress core (only)
da_DK: WordPress kerne (kun)

en: For unlocking support, please contact whoever manages UpdraftPlus for you.
da_DK: For oplåsning support, venligst kontakt den, der administrerer UpdraftPlus for dig.

en: To access the UpdraftPlus settings, please enter your unlock password
da_DK: For at få adgang til UpdraftPlus' indstillinger, skal du indtaste din adgangskode

en: Password incorrect
da_DK: Forkert password

en: Unlock
da_DK: Lås op

en: Otherwise, the default link will be shown.
da_DK: Ellers vil standard-linket blive vist.

en: Anyone seeing the lock screen will be shown this URL for support - enter a website address or an email address.
da_DK: Enhver der ser låseskærmen vil se denne URL til support - Angiv en website adresse eller en e-mail adresse.

en: Require password again after
da_DK: Kræv adgangskode igen efter

en: %s weeks
da_DK: %s uger

en: 1 week
da_DK: 1 uge

en: %s hours
da_DK: %s timer

en: 1 hour
da_DK: 1 time

en: Please make sure that you have made a note of the password!
da_DK: Sørg for, at du har lavet et notat af kodeordet!

en: Lock access to the UpdraftPlus settings page
da_DK: Lås adgang til UpdraftPlus' indstillings-side.

en: The admin password has been changed.
da_DK: Administrator adgangskoden er blevet ændret.

en: An admin password has been set.
da_DK: En administrator adgangskode er blevet angivet.

en: The admin password has now been removed.
da_DK: Administrator adgangskoden er nu blevet fjernet.

en: (learn more about this significant option)
da_DK: (lær mere om denne betydelige mulighed)

en: Note that after you have claimed your add-ons, you can remove your password (but not the email address) from the settings below, without affecting this site's access to updates.
da_DK: Bemærk, at efter du har modtaget dine tilføjelser, kan du fjerne dit password (men ikke e-mail-adresse) fra indstillingerne nedenfor, uden at påvirke dette sites adgang til opdateringer.

en: View Log
da_DK: Se loggen

en: Backup data (click to download)
da_DK: Backup data (klik for at downloade)

en: Backup date
da_DK: Backup dato

en: and retain this many scheduled backups
da_DK: og fastholde så mange planlagte backups

en: incremental backup; base backup: %s
da_DK: trinvis sikkerhedskopi; basis backup: %s

en: For the ability to lock access to UpdraftPlus settings with a password, upgrade to UpdraftPlus Premium.
da_DK: For evnen til at låse adgangen til UpdraftPlus-indstillingerne med en adgangskode, skal du opgradere til UpdraftPlus Premium.

en: Upload files into UpdraftPlus.
da_DK: Upload filer til UpdraftPlus.

en: The 'Backup Now' button is disabled as your backup directory is not writable (go to the 'Settings' tab and find the relevant option).
da_DK: "Backup Nu"-knappen er deaktiveret, da din backup mappe er ikke skrivbar (gå til fanen "Indstillinger", og find den relevante mulighed).

en: Backup label:
da_DK: Backup etiket:

en: Error: unexpected file read fail
da_DK: Fejl: Uventet fejl ved læsning af fil

en: check your log for more details.
da_DK: tjek din log for flere detaljer.

en: your web hosting account appears to be full; please see: %s
da_DK: din web-udbyder konto ser ud til at være fyldt; venligst se: %s

en: A zip error occurred
da_DK: En zip fejl opstod

en: Your label for this backup (optional)
da_DK: Din label til denne backup (valgfrit)

en: %s does not allow authorisation of sites hosted on direct IP addresses. You will need to change your site's address (%s) before you can use %s for storage.
da_DK: %s tillader ikke godkendelse af sider hostet direkte på IP-adresser. Du bliver nødt til at ændre din webstedsadresse (%s), før du kan bruge %s til lagring.

en: You entered an email address that was not recognised by UpdraftPlus.Com
da_DK: Du har indtastet en e-mail adresse som ikke blev genkendt af UpdraftPlus.Com

en: Your email address was valid, but your password was not recognised by UpdraftPlus.Com.
da_DK: Din e-mailadresse var gyldig, men din adgangskode blev ikke genkendt af UpdraftPlus.Com.

en: You need to supply both an email address and a password
da_DK: Du er nødt til at bruge både en e-mail adresse og en adgangskode

en: If you want to restore a multisite backup, you should first set up your WordPress installation as a multisite.
da_DK: Hvis du ønsker at genskabe en multisite backup, så skal du først sætte din WordPress op som en multisite installation.

en: Your backup is of a WordPress multisite install; but this site is not. Only the first site of the network will be accessible.
da_DK: Din backup er fra en WordPress multisite installation; men det er denne side ikke. Det er kun den første side som vil være tilgængelig.

en: already done
da_DK: Allerede færdig

en: skipped (not in list)
da_DK: Sprang over (ikke på listen)

en: Search and replacing table:
da_DK: Søg og erstat tabel:

en: Enter a comma-separated list; otherwise, leave blank for all tables.
da_DK: Indtast en kommasepareret liste; ellers efterlad tom for alle felter.

en: These tables only
da_DK: Kun disse tabeller

en: Rows per batch
da_DK: Rækker pr. kørsel

en: You have not yet connected with your UpdraftPlus.Com account.
da_DK: Du har endnu ikke forbundet din UpdraftPlus.Com konto.

en: You need to connect to receive future updates to UpdraftPlus.
da_DK: Du er nødt til at modtage fremtidige opdateringer UpdraftPlus.

en: Any support requests to do with %s should be raised with your web hosting company.
da_DK: Eventuelle support anmodninger som har med %s at gøre bør løses med dit web-hosting firma.

en: You should only proceed if you cannot update the current server and are confident (or willing to risk) that your plugins/themes/etc. are compatible with the older %s version.
da_DK: Du bør kun fortsætte, hvis du ikke kan opdatere den aktuelle server og er overbeviste om (eller villig til at forsøge om), at dine plugins/temaer/osv. er kompatible med den ældre %s version.

en: This is significantly newer than the server which you are now restoring onto (version %s).
da_DK: Denne er markant nyere end den serverversion, som du nu ønsker at gendanne på (version %s).

en: The site in this backup was running on a webserver with version %s of %s.
da_DK: Siden i denne backup blev lavet på en webserver med version %s af %s.

en: UpdraftPlus is on social media - check us out!
da_DK: UpdraftPlus er på sociale medier - tjek os ud!

en: Why am I seeing this?
da_DK: Hvorfor ser jeg dette?

en: The location of this directory is set in the expert settings, in the Settings tab.
da_DK: Placeringen af denne mappe er angivet i ekspertindstillingerne i fanen Indstillinger.

en: Press here to look inside your UpdraftPlus directory (in your web hosting space) for any new backup sets that you have uploaded.
da_DK: Klik her for at se i din UpdraftPlus mappe (på dit webhotel) efter nye backups som du har uploadet.

en: You are using the %s webserver, but do not seem to have the %s module loaded.
da_DK: Du bruger %s webserver, men den lader ikke til at have %s modulet indlæst.

en: You will need to consult with your web hosting provider to find out how to set permissions for a WordPress plugin to write to the directory.
da_DK: Du er nødt til at kontakte din hostingudbyder for at finde ud af, hvordan du skal angive tilladelser for et WordPress plugin for at det kan skrive til mappen.

en: Unless you have a problem, you can completely ignore everything here.
da_DK: Med mindre du har problemmer, kan du bare ignorere alt her.

en: This file could not be uploaded
da_DK: Denne fil kunne ikke blive uploadet

en: You will find more information about this in the Settings section.
da_DK: Du kan finde mere information om dette i afsnittet Indstillinger.

en: Supported backup plugins: %s
da_DK: Understøttede backup plugins: %s

en: Was this a backup created by a different backup plugin? If so, then you might first need to rename it so that it can be recognized - please follow this link.
da_DK: Var denne backup oprettet af et andet backup plugin? Hvis ja, skal du muligvis først omdøbe den, så den kan genkendes - følg dette link.

en: Tell me more about incremental backups
da_DK: Fortæl mig mere om trinvis sikkerhedskopiering

en: Memory limit
da_DK: hukommelsesgrænse

en: restoration
da_DK: genoprettelse

en: Incremental
da_DK: Trinvis

en: Full backup
da_DK: Fuld backup

en: now proceeding with the updates...
da_DK: fortsætter nu med opdateringerne...

en: (view log...)
da_DK: (se log...)

en: Backup succeeded
da_DK: Backup lykkedes

en: Every %s hours
da_DK: Hver %s time

en: search and replace
da_DK: søger og erstatter

en: Go
da_DK: Start

en: A search/replace cannot be undone - are you sure you want to do this?
da_DK: En søg/erstat kan ikke gøres om - er du sikker på, at du vil gøre dette?

en: This can easily destroy your site; so, use it with care!
da_DK: Dette kan let ødelægge din side; så anvend det med forsigtighed!

en: Replace with
da_DK: Erstat med

en: Search for
da_DK: Søg efter

en: Search / replace database
da_DK: Søg / erstat database

en: search term
da_DK: søgefrase

en: Too many database errors have occurred - aborting
da_DK: Der har været for mange database fejl - stopper

en: read more at %s
da_DK: læs mere på %s

en: Email reports created by UpdraftPlus (free edition) bring you the latest UpdraftPlus.com news
da_DK: E-mail rapporter skabt af UpdraftPlus (gratis) giver dig de seneste UpdraftPlus.com nyheder

en: N.B. If you install UpdraftPlus on several WordPress sites, then you cannot re-use your project; you must create a new one from your Google API console for each site.
da_DK: P.S. Hvis du installerer UpdraftPlus på flere WordPress-sider, kan du ikke genbruge dine projekter; du må oprette et ny ud fra din Google API konsol for hver side.

en: You have not yet made any backups.
da_DK: Du har endnu ikke oprettet nogle backups.

en: Database Options
da_DK: Database muligheder

en: Plugins for debugging:
da_DK: Plugins til debugging:

en: %s (%s used)
da_DK: %s (%s brugt)

en: Free disk space in account:
da_DK: Ledig diskplads på konto:

en: This button is disabled because your backup directory is not writable (see the settings).
da_DK: Denne knap er deaktiveret fordi dit backup-arkiv ikke er skrivbart (se indstillingerne).

en: Existing Backups
da_DK: Eksisterende backups

en: To change any of the default settings of what is backed up, to configure scheduled backups, to send your backups to remote storage (recommended), and more, go to the settings tab.
da_DK: For at ændre standardinstillingerne for, hvad der skal tages backup af - for at indstille planlagte backups - for at sende dine backups til fjernlager (anbefales) - og mere - Gå til indstillingsfanen.

en: To make a backup, just press the Backup Now button.
da_DK: Klik på Backup Nu knappen for at skabe en backup.

en: Welcome to UpdraftPlus!
da_DK: Velkommen til UpdraftPlus!

en: If you enter text here, it is used to encrypt database backups (Rijndael). <strong>Do make a separate record of it and do not lose it, or all your backups <em>will</em> be useless.</strong> This is also the key used to decrypt backups from this admin interface (so if you change it, then automatic decryption will not work until you change it back).
da_DK: Hvis du skriver tekst her, vil den blive brugt til at kryptere database backups (Rijndael). <strong> Lave en særskilt kopi af teksten og mist den ikke, for ellers <em>vil</em> ingen af dine backups kunne bruges. </strong> Denne er også nøglen til at dekryptere backups fra denne admin brugerflade (så hvis du ændrer den vil automatisk dekryptering ikke fungere, før du ændrer den tilbage igen).

en: Testing...
da_DK: Tester...

en: Test connection...
da_DK: Test forbindelse...

en: Table prefix
da_DK: Tabel præfiks

en: Backup external database
da_DK: Lav backup af ekstern database

en: Add an external database to backup...
da_DK: Tilføj en ekstern database til backup...

en: If your database includes extra tables that are not part of this WordPress site (you will know if this is the case), then activate this option to also back them up.
da_DK: Hvis din database indeholder ekstra tabeller, som ikke er en del af en WordPress side (du ved, når det er tilfældet), så aktivér denne mulighed for også at lave backup af disse.

en: Backup non-WordPress tables contained in the same database as WordPress
da_DK: Lav backup af ikke-WordPress tabeller, der er placeret i samme database som WordPress

en: This option will cause tables stored in the MySQL database which do not belong to WordPress (identified by their lacking the configured WordPress prefix, %s) to also be backed up.
da_DK: Denne instilling vil muliggøre at tabeller lagres i MySQL-databasen, som ikke hører til WordPress (genkendt ved deres mangel på konfigureret WordPress præfiks, %s).

en: Connection failed.
da_DK: Forbindelse mislykkedes.

en: Connection succeeded.
da_DK: Forbindelse lykkedes.

en: %s total table(s) found; %s with the indicated prefix.
da_DK: %s total tabeller fundet; %s med det angivne præfiks.

en: %s table(s) found.
da_DK: %s tabeller fundet.

en: database connection attempt failed
da_DK: forbindelse til database mislykkedes

en: database name
da_DK: databasenavn

en: host
da_DK: vært

en: user
da_DK: bruger

en: External database (%s)
da_DK: Ekstern database (%s)

en: Follow this link to your Google API Console, and there activate the Drive API and create a Client ID in the API Access section.
da_DK: Følg linket til din Google API konsol og aktivér der Drive API og skab en Client ID i API Access sektionen.

en: failed to access parent folder
da_DK: adgang til den overliggende mappe mislykkedes

en: However, subsequent access attempts failed:
da_DK: Dog mislykkede adgangsforsøget efterfølgende:

en: External database
da_DK: Ekstern database

en: This will also cause debugging output from all plugins to be shown upon this screen - please do not be surprised to see these.
da_DK: Dette vil også medføre fejlsøgningsudskrift fra alle plugins som vil blive vist på denne skærm - du skal ikke blive overrasket over at se disse.

en: Backup more databases
da_DK: Sikkerhedskopier flere databaser

en: First, enter the decryption key
da_DK: Indtast først dekrypteringsnøglen

en: You can manually decrypt an encrypted database here.
da_DK: Du kan manuelt dekryptere en krypteret database her.

en: It can also backup external databases.
da_DK: Det kan også sikkerhedskopier eksterne databaser.

en: Don't want to be spied on? UpdraftPlus Premium can encrypt your database backup.
da_DK: Har du ikke lyst til at blive udspioneret? UpdraftPlus Premium kan krypterer din database backup.

en: use UpdraftPlus Premium
da_DK: brug UpdraftPlus Premium

en: Decryption failed. The database file is encrypted.
da_DK: Dekryptering mislykkedes. Databasefilen er krypteret.

en: Only the WordPress database can be restored; you will need to deal with the external database manually.
da_DK: Kun WordPress databasen kan gendannes; du bliver nødt til at behandle den eksterne database manuelt.

en: An error occurred on the first %s command - aborting run
da_DK: Der opstod en fejl med den første %s kommando - afbryder kørelse

en: Connection failed: check your access details, that the database server is up, and that the network connection is not firewalled.
da_DK: Forbindelsesfejl: kontrollere dine adgangsoplysninger, at database serveren er oppe og at netværksforbindelsen ikke er bag en firewall.

en: database connection attempt failed.
da_DK: database forbindelse mislykkedes.

en: Warning: the database's home URL (%s) is different to what we expected (%s)
da_DK: Advarsel: Databasens URL (%s) er forskellig fra, hvad vi forventede (%s)

en: In %s, path names are case sensitive.
da_DK: Sti-navne i %s understøtter kun små bogstaver.

en: If you leave it blank, then the backup will be placed in the root of your %s
da_DK: Hvis feltet står tomt, vil backup'en placeres i roden af din %s

en: e.g. %s
da_DK: f.eks. %s

en: Enter the path of the %s folder you wish to use here.
da_DK: Her angives stien til %s mappen du ønsker at bruge.

en: Leave this blank, and a default will be chosen.
da_DK: Lad dette stå tomt, og der vælges en standard.

en: Tenant
da_DK: Lejer

en: Follow this link for more information
da_DK: Klik på linket for mere information.

en: authentication URI
da_DK: bekræftelses URI

en: Get your access credentials from your OpenStack Swift provider, and then pick a container name to use for storage. This container will be created for you if it does not already exist.
da_DK: Få dine adgangsoplysninger fra din OpenStack Swift udbyder og vælg herefter et containernavn til brug for lagerplads. Denne container vil blive oprettet for dig, hvis den ikke allerede eksisterer.

en: Failed to download %s
da_DK: Download %s mislykkedes

en: Failed to download
da_DK: Kunne ikke downloade

en: failed to list files
da_DK: filerne kunne ikke vises

en: Failed to upload %s
da_DK: Upload %s mislykkedes

en: Success:
da_DK: Udført:

en: (You appear to be already authenticated).
da_DK: (Du er allerede godkendt).

en: Authenticate with %s
da_DK: Godkend med %s

en: Error downloading remote file: Failed to download
da_DK: Fejl ved download af fil: Download mislykkedes

en: %s error - we accessed the container, but failed to create a file within it
da_DK: %s fejl - Vi kunne tilgå containeren, men kunne ikke oprette en fil i den

en: The %s object was not found
da_DK: %s emnet blev ikke fundet

en: Could not access %s container
da_DK: Kunne ikke tilgå %s container

en: %s error - failed to access the container
da_DK: %s fejl - Adgang til containeren mislykkedes

en: Account holder's name: %s.
da_DK: Kontoindehavers navn: %s.

en: To be able to set a custom folder name, use UpdraftPlus Premium.
da_DK: For at kunne oprette et standard mappe-navn skal du bruge UpdraftPlus Premium.

en: It is an ID number internal to Google Drive
da_DK: Det er et internt Google Drive ID-nummer

en: <strong>This is NOT a folder name</strong>.
da_DK: <strong>Dette er IKKE et mappenavn</strong>.

en: Folder
da_DK: Mappe

en: %s download: failed: file not found
da_DK: %s download: Mislykkedes: Filen blev ikke fundet

en: Name: %s.
da_DK: Navn: %s.

en: Google Drive list files: failed to access parent folder
da_DK: Google Drive fil-liste: Kunne ikke få adgang til hovedmappen

en: Your %s version: %s.
da_DK: Din %s version: %s.

en: You will need to ask your web hosting company to upgrade.
da_DK: Venligst bed din web hosting leverandør om at opgradere.

en: This remote storage method (%s) requires PHP %s or later.
da_DK: Denne fjern-lagerplads metode (%s) kræver PHP %s eller nyere.

en: Call
da_DK: Opkald

en: This feature requires %s version %s or later
da_DK: Denne funktion kræver %s version %s eller nyere

en: Failed to unpack the archive
da_DK: Kunne ikke udpakke arkivet.

en: Error - failed to download the file
da_DK: Fejl - Kunne ikke downloade filen

en: Rescan local folder for new backup sets
da_DK: Gentag scanning af lokal mappe for nye sæt.

en: You should update UpdraftPlus to make sure that you have a version that has been tested for compatibility.
da_DK: Du bør opdatere UpdraftPlus for at være sikker på at have en kompatibel version.

en: It has been tested up to version %s.
da_DK: Der er testet op til version %s.

en: The installed version of UpdraftPlus Backup/Restore has not been tested on your version of WordPress (%s).
da_DK: Den indstallerede version af UpdraftPlus Backup/Restore er ikke blevet testet mod din version af WordPress (%s).

en: password/key
da_DK: password/nøgle

en: Key
da_DK: Nøgle

en: Your login may be either password or key-based - you only need to enter one, not both.
da_DK: Dit login skal være enten password- eller nøgle-basseret - Du skal kun indtaste én af dem, ikke begge.

en: The key provided was not in a valid format, or was corrupt.
da_DK: Nøglen var enten ikke i et godkendt format eller var ikke korrekt.

en: SCP/SFTP password/key
da_DK: SCP/SFTP password/nøgle

en: Files backup (created by %s)
da_DK: Fil-backup (lavet af %s)

en: Files and database WordPress backup (created by %s)
da_DK: Filer og database WordPress backup (lavet af %s)

en: Backup created by: %s.
da_DK: Backup lavet af: %s.

en: Database (created by %s)
da_DK: Database (oprettet af %s)

en: unknown source
da_DK: ukendt kilde

en: Rescan remote storage
da_DK: Gentag scanning af fjernlager

en: Upload backup files
da_DK: Upload backup filer

en: This backup was created by %s, and can be imported.
da_DK: Denne backup blev lavet af %s og kan importeres.

en: Read this page for a guide to possible causes and how to fix it.
da_DK: Læs denne side for en guide til mulige årsager og løsningsforslag.

en: WordPress has a number (%d) of scheduled tasks which are overdue. Unless this is a development site, this probably means that the scheduler in your WordPress install is not working.
da_DK: WordPress har et antal (%d) planlagte opgaver, som skulle have være udført. Med mindre dette er et udviklingssite, tyder det på, at planlægningsdelen i din WordPress installation ikke fungerer korrekt.

en: If this is a backup created by a different backup plugin, then UpdraftPlus Premium may be able to help you.
da_DK: Hvis dette er en backup skabt af en anden backup plugin, kan UpdraftPlus Premium muligvis hjælpe dig.

en: However, UpdraftPlus archives are standard zip/SQL files - so if you are sure that your file has the right format, then you can rename it to match that pattern.
da_DK: Men, UpdraftPlus arkiver er standard zip/SQL filer - så hvis du er sikker på, at filen har det rette format, kan du omdøbe dem, så de matcher dette mønster.

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus backup archive (such files are .zip or .gz files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).
da_DK: Denne fil er tilsyneladende ikke et UpdraftPlus backup arkiv (som skal være .zip eller .gz filer med et navn som: backup_(tidspunkt)_(site navn)_(kode)_(type).(zip/gz)).

en: Backup created by unknown source (%s) - cannot be restored.
da_DK: Backup skabt af ukendt kilde (%s) - Kan ikke genskabes.

en: The WordPress content folder (wp-content) was not found in this zip file.
da_DK: WordPress indholdsmappe (wp-content) blev ikke fundet i denne zip fil.

en: This version of UpdraftPlus does not know how to handle this type of foreign backup
da_DK: Denne version af UpdraftPlus kan ikke håndtere denne type af fremmed backup

en: %s returned an unexpected HTTP response: %s
da_DK: %s returnerede et uventet HTTP svar: %s

en: The UpdraftPlus module for this file access method (%s) does not support listing files
da_DK: UpdraftPlus modulet til denne fil-adgangsmetode (%s) understøtter ikke lister af filer.

en: No settings were found
da_DK: Indstillinger blev ikke fundet

en: One or more backups has been added from scanning remote storage; note that these backups will not be automatically deleted through the "retain" settings; if/when you wish to delete them then you must do so manually.
da_DK: Én eller flere backups er blevet tilføjet efter scanning af fjernlager; bemærk at disse backups ikke automatisk vil blive slettet gennem "behold"-instillingerne. Når/hvis du ønsker at slette dem, må dette gøres manuelt.

en: Rescanning remote and local storage for backup sets...
da_DK: Scanner igen både fjern- og lokal-lager for backup-sæt...

en: (Read more)
da_DK: (Læs mere)

en: Log all messages to syslog (only server admins are likely to want this)
da_DK: Log alle beskeder til syslog (ønskes sansynligvis kun udført af server-administratorer)

en: No backup of location: there was nothing found to back up
da_DK: Ingen backup af lokation: Der blev ikke fundet noget at tage backup af

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Other %s FAQs.
da_DK: Andre %s FAQ's.

en: Check this to receive more information and emails on the backup process - useful if something is going wrong.
da_DK: Se her for mere information og e-mails om backup-processen - Nyttigt, hvis noget går galt.

en: If entering multiple files/directories, then separate them with commas. For entities at the top level, you can use a * at the start or end of the entry as a wildcard.
da_DK: Ved angivelse af flere filer/arkiver skal de adskilles med kommaer. Ved enheder på top niveau kan du bruge et * før eller efter det indtastede.

en: Your hosting company must enable these functions before %s can work.
da_DK: Din hosting udbyder skal slå disse funktioner til inden %s kan virke.

en: Your web server's PHP installation has these functions disabled: %s.
da_DK: Din webservers PHP installation har slået disse funktioner fra: %s.

en: encrypted FTP (explicit encryption)
da_DK: krypteret FTP (explicit kryptering)

en: encrypted FTP (implicit encryption)
da_DK: krypteret FTP (implicit kryptering)

en: regular non-encrypted FTP
da_DK: almindelig ikke-krypteret FTP

en: Backup created by:
da_DK: Backup udført af:

en: Available to claim on this site
da_DK: Klar til at hente fra denne side.

en: To maintain your access to support, please renew.
da_DK: Venligst forny for fortsat adgang til support.

en: Your paid access to UpdraftPlus support will soon expire.
da_DK: Din betalte adgang til UpdraftPlus support udløber snart.

en: To regain your access, please renew.
da_DK: Venligst forny for igen at få adgang.

en: Your paid access to UpdraftPlus support has expired.
da_DK: Din betalte adgang til UpdraftPlus support er udløbet.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for this site will soon expire.
da_DK: Din betalte adgang til UpdraftPlus opdateringer til denne side vil snart udløbe.

en: To retain your access, and maintain access to updates (including future features and compatibility with future WordPress releases) and support, please renew.
da_DK: For at beholde adgang til opdateringer (inklusiv fremtidige funktioner og kompabilitet til WordPress versioner) samt support, bedes du forny din licens.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for %s of the %s add-ons on this site will soon expire.
da_DK: Din betalte adgang til UpdraftPlus opdateringer for %s af %s add-ons på denne side udløber snart.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for %s add-ons on this site has expired.
da_DK: Din betalte adgang til UpdraftPlus opdateringer til %s add-ons på denne side er udløbet.

en: To regain access to updates (including future features and compatibility with future WordPress releases) and support, please renew.
da_DK: Venligst forny for igen at få adgang til opdateringer (inklusive fremtidige funktioner og kompabilitet med kommende udgaver af WordPress) samt support.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for this site has expired. You will no longer receive updates to UpdraftPlus.
da_DK: Din betalte adgang til UpdraftPlus opdateringer til denne side er udløbet. Du vil ikke længere modtage opdateringer til UpdraftPlus.

en: Dismiss from main dashboard (for %s weeks)
da_DK: Afvis fra hovedoversigten (i %s uger)

en: The attempt to undo the double-compression succeeded.
da_DK: Forsøg på at rette dobbelt-kompresionen lykkedes.

en: The attempt to undo the double-compression failed.
da_DK: Forsøg på at rette dobbelt-kompresionen mislykkedes.

en: The database file appears to have been compressed twice - probably the website you downloaded it from had a mis-configured webserver.
da_DK: Det ser ud til, at filerne i databasen er blevet komprimeret to gange - Måske har siden, du har downloaded dem fra, en forkert konfigureret webserver.

en: Constants
da_DK: Kontinuerlige

en: Failed to open database file for reading:
da_DK: Det mislykkedes af åbne og læse database-filen:

en: No database tables found
da_DK: Ingen database-tabeller fundet

en: please wait for the rescheduled attempt
da_DK: Venligst vent på det planlagte forsøg

en: Note that warning messages are advisory - the backup process does not stop for them. Instead, they provide information that you might find useful, or that may indicate the source of a problem if the backup did not succeed.
da_DK: Bemærk at advarslerne er vejledende - Backup processen stopper ikke p.g.a. dem. De giver information, som du kan finde brugbar, eller de kan indikere kilden til et problem, hvis backup'en ikke lykkedes.

en: Account full: your %s account has only %d bytes left, but the file to be uploaded has %d bytes remaining (total size: %d bytes)
da_DK: Kontoen er brugt op: Din %s konto har kun %d bytes tilbage, men filen, der skal oploades har %d bytes tilbage (total størrelse: %d bytes)

en: Errors occurred:
da_DK: Fejl opstod:

en: Follow this link to download the log file for this restoration (needed for any support requests).
da_DK: Følg dette link for at downloade log-filen for denne genoprettelse (nødvendig for enhver henvendelse til support).

en: See this FAQ also.
da_DK: Se også denne FAQ.

en: If you choose no remote storage, then the backups remain on the web-server. This is not recommended (unless you plan to manually copy them to your computer), as losing the web-server would mean losing both your website and the backups in one event.
da_DK: Hvis du fravælger fjernlager, vil backup placeres på web-serveren. Dette kan ikke anbefales (med mindre du manuelt vil kopiere dem til din computer), da eventuelt tab af web-serveren vil medføre, at du mister både din hjemmeside og dine backup's.

en: Retrieving (if necessary) and preparing backup files...
da_DK: Henter (hvis nødvendigt) og forbereder backup-filer...

en: The PHP setup on this webserver allows only %s seconds for PHP to run, and does not allow this limit to be raised. If you have a lot of data to import, and if the restore operation times out, then you will need to ask your web hosting company for ways to raise this limit (or attempt the restoration piece-by-piece).
da_DK: Opsætningen af PHP på denne web-server tillader kun at PHP kører i %s sekunder, og dette tidsinterval kan ikke øges. Hvis du har en stor mængde data, og hvis tiden for genskabelsen udløber, bør du bede din web-udbyder om mulighed for at hæve tidsgrænsen (eller forsøge at genskabe i mindre dele ad gangen).

en: Existing unremoved folders from a previous restore exist (please use the "Delete Old Directories" button to delete them before trying again): %s
da_DK: Der findes ikke slettede mapper fra en tidligere genskabelse (venligst anvend "Slet gamle arkiver" knappen for at slette dem inden næste forsøg): %s

en: The amount of time allowed for WordPress plugins to run is very low (%s seconds) - you should increase it to avoid backup failures due to time-outs (consult your web hosting company for more help - it is the max_execution_time PHP setting; the recommended value is %s seconds or more)
da_DK: Grænsen for kørsel af WordPress plugins er meget lav (%s sekunder) - Du bør hæve grænsen for at undgå backup-fejl på grund af time-outs (rådfør dig med din web-udbyder for mere hjælp angående max_execution_time PHP indstillingen. Den anbefalede værdig er %s sekunder eller mere)

en: Disabled this plugin: %s: re-activate it manually when you are ready.
da_DK: Dette plugin er disabled: %s genaktivér det manuelt, når du er klar.

en: The %s connection timed out; if you entered the server correctly, then this is usually caused by a firewall blocking the connection - you should check with your web hosting company.
da_DK: %s forbindelsen udløb. Hvis du angav serveren korrekt, skyldes dette normalt at en firewall blokerer forbindelsen. Du bør tjekke dette med din web-udbyder.

en: Messages:
da_DK: Beskeder:

en: An SQL line that is larger than the maximum packet size and cannot be split was found; this line will not be processed, but will be dropped: %s
da_DK: En SQL linje, som er større end den maksimale pakkestørrelse og som ikke kan deles op, blev fundet. Denne linje vil ikke blive udført, men blive sprunget over: %s

en: The directory does not exist
da_DK: Arkivet eksisterer ikke

en: New User's Email Address
da_DK: Ny brugers e-mail adresse

en: New User's Username
da_DK: Ny brugers brugernavn

en: Admin Username
da_DK: Admin Brugernavn

en: US or UK Rackspace Account
da_DK: US eller UK Rackspace konto

en: Enter your Rackspace admin username/API key (so that Rackspace can authenticate your permission to create new users), and enter a new (unique) username and email address for the new user and a container name.
da_DK: Indtast dit Rackspace admin username/API key (så Rackspace kan godkende din tilladelse til at oprette nye brugere), og indtast et nyt (unikt) brugernavn og e-mail adresse for den nye bruger samt et container-navn.

en: Create new API user and container
da_DK: Opret ny API bruger og container

en: Username: %s
da_DK: Brugernavn: %s

en: Cloud Files operation failed (%s)
da_DK: Cloud Files kørslen fejlede /%s)

en: Conflict: that user or email address already exists
da_DK: Konflikt: Denne bruger eller e-mail adresse eksisterer allerede

en: You need to enter a valid new email address
da_DK: Du skal angive en gyldig ny e-mail adresse

en: You need to enter a container
da_DK: Du skal angive en container

en: You need to enter a new username
da_DK: Du skal angive et nyt brugernavn

en: You need to enter an admin API key
da_DK: Du skal angive en admin API nøgle

en: You need to enter an admin username
da_DK: Du skal angive et admin brugernavn

en: Create a new API user with access to only this container (rather than your whole account)
da_DK: Opret en ny API bruger med adgang kun til denne container (og ikke til hele din konto)

en: Adds enhanced capabilities for Rackspace Cloud Files users
da_DK: Tilføjer forbedrede muligheder for Rackspace Cloud Files brugere

en: Rackspace Cloud Files, enhanced
da_DK: Rackspace Cloud Files, forbedret

en: Cloud Files Container
da_DK: Cloud Files container

en: Cloud Files API Key
da_DK: Cloud Files API nøgle

en: To create a new Rackspace API sub-user and API key that has access only to this Rackspace container, use this add-on.
da_DK: Brug dette add-on for at oprette en ny Rackspace API sub-user og en API nøgle, der kun har adgang til denne Rackspace container.

en: Cloud Files Username
da_DK: Cloud Files brugernavn

en: Dallas (DFW) (default)
da_DK: Dallas (DFW) (standard)

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US-accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK-based
da_DK: Konti oprettet på rackspacecloud.com er US-konti; konti oprettet på rackspace.co.uk er UK-konti

en: US or UK-based Rackspace Account
da_DK: US eller UK baseret Rackspace konto

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK accounts.
da_DK: Konti oprettet på rackspacecloud.com er US konti; konti oprettet på rackspace.co.uk er UK konti.

en: Authorisation failed (check your credentials)
da_DK: Autorisation mislykkedes (tjek dine personlige oplysninger)

en: An unknown error occurred when trying to connect to UpdraftPlus.Com
da_DK: En ukendt fejl opstod ved forsøg på forbindelse til UpdraftPlus.com

en: Create
da_DK: Opret

en: Trying...
da_DK: Forsøger...

en: The new user's RackSpace console password is (this will not be shown again):
da_DK: Den nye brugers RackSpace konsol password er (dette vil ikke blive vist igen):

en: Error data:
da_DK: Fejldata:

en: Backup does not exist in the backup history
da_DK: Backup eksisterer ikke i backup-historie

en: Your WordPress install has old directories from its state before you restored/migrated (technical information: these are suffixed with -old). You should press this button to delete them as soon as you have verified that the restoration worked.
da_DK: Din WordPres installation har gamle arkiver fra tiden inden du genoprettede/flyttede (teknisk information: disse filer slutter med -old). Du bør klikke på denne knap, når du er sikker på at din tidligere handling virker.

en: Split line to avoid exceeding maximum packet size
da_DK: Delt linje for at ungå overskridelse af maksimal pakkestørrelse

en: Your database user does not have permission to drop tables. We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as you are restoring from a WordPress version with the same database structure (%s)
da_DK: Din database-bruger har ikke tilladelse til at slette tabeller. Vi vil forsøge at genskabe ved blot at tømme tabellerne; dette burde virke så længe du genskaber fra en WordPress version med den samme database-struktur (%s)

en: Could not move the files into place. Check your file permissions.
da_DK: Filerne kunne ikke flyttes. Tjek dine adgangsinstillinger.

en: Could not move new files into place. Check your wp-content/upgrade folder.
da_DK: Kunne ikke placere filerne korrekt. Tjek din wp-content/upgrade folder

en: Could not move old files out of the way.
da_DK: Kunne ikke flytte gamle filer af vejen

en: Moving old data out of the way...
da_DK: Fjerner gammel data af vejen

en: Add another address...
da_DK: Tilføj en anden adresse...

en: Enter addresses here to have a report sent to them when a backup job finishes.
da_DK: Indtast de ønskede adresser her, som skal modtage en rapport når backup-jobbet er afsluttet.

en: Email reports
da_DK: E-mail rapporter

en: files: %s
da_DK: filer: %s

en: Use the "Reporting" section to configure the email addresses to be used.
da_DK: Brug "Reporting"-sektionen til at konfigurere den e-mail, du ønsker at benytte

en: Debugging information
da_DK: Information om rens af filer

en: Uploaded to:
da_DK: Uploaded til:

en: Time taken:
da_DK: Tid brugt:

en: Warnings
da_DK: Advarsler

en: Errors
da_DK: Fejl

en: Errors / warnings:
da_DK: Fejl / advarsler:

en: Contains:
da_DK: Indeholder:

en: Backup began:
da_DK: Backup startede:

en: Backup Report
da_DK: Backup rapport

en: %d hours, %d minutes, %d seconds
da_DK: %d timer, %d minutter, %d sekunder

en: %d errors, %d warnings
da_DK: %d fejl, %d advarsler

en: %s authentication
da_DK: %s godkendelse

en: %s error: %s
da_DK: %s fejl: %s

en: did not return the expected response - check your log file for more details
da_DK: returnerede ikke det forventede svar - tjek din log-fil for flere detaljer

en: The required %s PHP module is not installed - ask your web hosting company to enable it
da_DK: Det nødvendige %s PHP modul er ikke installeret - ret henvendelse til dit hostingfirma for at få dette aktiveret

en: For more options, use the "%s" add-on.
da_DK: Brug "%s" add-on for flere muligheder.

en: Your site's admin email address (%s) will be used.
da_DK: Din sides admin e-mail adresse (%s) vil blive brugt.

en: Connect
da_DK: Tilslut

en: For more reporting features, use the Reporting add-on.
da_DK: For udvidede muligheder for fejlrapportering, brug da Reporting add-on,

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s Mb; backups larger than any limits will likely not arrive.
da_DK: Vær opmærksom på at mailservere ofte har en størrelsesbegrænsning; typisk omkring %s Mb; backup større end disse grænser vil sandsynligvis ikke blive modtaget.

en: When the Email storage method is enabled, also send the backup
da_DK: Når e-mail lagringsmetoden er aktiveret, skal du også sende backup'en

en: Latest status:
da_DK: Seneste status:

en: Backup contains:
da_DK: Backup indeholder:

en: The log file has been attached to this email.
da_DK: Log-filen er vedhæftet denne e-mail.

en: Unknown/unexpected error - please raise a support request
da_DK: Ukendt/ uforventet fejl - Henvend dig venligst til supporten

en: Database only (files were not part of this particular schedule)
da_DK: Kun database (filer var ikke en del af denne planlagte kørsel)

en: Database (files backup has not completed)
da_DK: Database (backup af filer er ikke færdig)

en: Files only (database was not part of this particular schedule)
da_DK: Kun filer (databasen var ikke end del af denne planlagte kørsel)

en: Files (database backup has not completed)
da_DK: Arkiverer (backup af databasen er ikke færdig)

en: Files and database
da_DK: Filer og database

en: (This applies to all WordPress backup plugins unless they have been explicitly coded for multisite compatibility).
da_DK: (Dette gælder alle WordPress backup plugins, undtagen hvis de er specielt kodet til multisite mulighed).

en: Without upgrading, UpdraftPlus allows <strong>every</strong> blog admin who can modify plugin settings to backup (and hence access the data, including passwords, from) and restore (including with customized modifications, e.g. changed passwords) <strong>the entire network</strong>.
da_DK: Uden opgradering tillader UpdraftPlus <strong>enhver</strong> blogadministrator, som kan ændre plugin-indstillinger til backup og herfra hente og gendanne data (som f.eks. ændrede adgangskoder) adgang til <strong>hele netværket</strong>.

en: WordPress Multisite is supported, with extra features, by UpdraftPlus Premium, or the Multisite add-on.
da_DK: WordPress Multisite er understøtte med ekstra funktioner af UpdraftPlus Premium, eller Multisite tilføjelsen.

en: This is a WordPress multi-site (a.k.a. network) installation.
da_DK: Dette er en WordPress multi-site (også kaldet netværk) installation.

en: UpdraftPlus warning:
da_DK: UpdraftPlus advarsel:

en: (or connect using the form on this page if you have already purchased it)
da_DK: (eller skab forbindelse ved at bruge formularen på denne side, hvis du købt adgang til den)

en: please  follow this link to update the plugin in order to activate it
da_DK: venligst aktiver dette plugin ved at opdatere det via dette link

en: please follow this link to update the plugin in order to get it
da_DK: For at få dette plugin, bedes du følge dette opdaterings-link

en: latest
da_DK: seneste

en: Your version: %s
da_DK: Din version: %s

en: You've got it
da_DK: Værsgo

en: UpdraftPlus Support
da_DK: UpdraftPlus support

en: An update containing your addons is available for UpdraftPlus - please follow this link to get it.
da_DK: En UpdraftPlus opdatering indeholdende dine tilføjelser er tilgængelig - følg dette link for at få den.

en: UpdraftPlus Addons
da_DK: UpdraftPlus addons

en: An update is available for UpdraftPlus - please follow this link to get it.
da_DK: En opdatering er tilgængelig til UpdraftPlus - venligst klik på dette link for at få den.

en: UpdraftPlus.Com returned a response, but we could not understand it
da_DK: UpdraftPlus.Com returnerede et svar, men vi kunne ikke forstå det

en: Your email address and password were not recognised by UpdraftPlus.Com
da_DK: Din e-mail adresse go password blev ikke genkendt af UpdraftPlus.Com

en: UpdraftPlus.Com returned a response which we could not understand (data: %s)
da_DK: UpdraftPlus.Com gav et svar, som vi ikke kunne forstå (data: %s)

en: UpdraftPlus.Com responded, but we did not understand the response
da_DK: UpdraftPlus.Com svarede, men vi forstod ikke svaret

en: We failed to successfully connect to UpdraftPlus.Com
da_DK: Det lykkedes ikke at skabe forbindelse til UpdraftPlus.Com

en: Reporting
da_DK: Rapportering

en: Options (raw)
da_DK: Muligheder (raw)

en: Send a report only when there are warnings/errors
da_DK: Send kun en rapport når der er advarsler/fejl

en: Content URL:
da_DK: Indholds-URL:

en: You should check the file ownerships and permissions in your WordPress installation
da_DK: Du bedes tjekke filejerskab og -tilladelser i din WordPress installation

en: See also the "More Files" add-on from our shop.
da_DK: Se også "Flere filer"-tilføjelsen i vores shop.

en: Your free space in your hosting account is very low - only %s Mb remain
da_DK: Din ledige plads på din hosting-konto er meget lille - kun %s Mb tilbage

en: The amount of memory (RAM) allowed for PHP is very low (%s Mb) - you should increase it to avoid failures due to insufficient memory (consult your web hosting company for more help)
da_DK: Mængden af hukommelse (RAM) tilladt til PHP er meget lav (%s Mb) - Du bør udvide hukommelsen p.g.a. for lidt hukommelse (kontakt din webhosting-udbyder for mere hjælp)

en: Manage Addons
da_DK: Håndtér tilføjelser

en: Buy It
da_DK: Køb

en: Get it from the UpdraftPlus.Com Store
da_DK: Få den i UpdraftPlus.COM Store

en: activate it on this site
da_DK: aktivier den på denne side

en: You have an inactive purchase
da_DK: Du har et inaktivt køb

en: Assigned to this site
da_DK: Tildelt til denne side

en: Available for this site (via your all-addons purchase)
da_DK: Tilgængelig for denne side (via dit tilføjelses fuldpakke køb)

en: (apparently a pre-release or withdrawn release)
da_DK: (tilsyneladende en tidligere- eller tilbagetrykket udgivelse)

en: Go here
da_DK: Klik her

en: Need to get support?
da_DK: Behov for support?

en: An error occurred when trying to retrieve your add-ons.
da_DK: En fejl opstod ved forsøg på modtagelse af dine tilføjelser.

en: An unknown response was received. Response was:
da_DK: Et ukendt svar blev modtaget. Svaret var:

en: Claim not granted - your account login details were wrong
da_DK: Anmodning ikke godkendt - Dine login detaljer til kontoen er forkerte

en: Please wait whilst we make the claim...
da_DK: Vent venligst mens vi udfører fordringen...

en: Errors occurred when trying to connect to UpdraftPlus.Com:
da_DK: Der opstod fejl ved forsøg på at forbinde til UpdraftPlus.Com:

en: You are presently <strong>not connected</strong> to an UpdraftPlus.Com account.
da_DK: Du er i øjeblikket <strong>ikke forbundet</strong> til en UpdraftPlus.Com konto.

en: If you bought new add-ons, then follow this link to refresh your connection
da_DK: Hvis du har købt nye tilføjelser, bedes du følge dette link for at opdatere din forbindelse

en: Interested in knowing about your UpdraftPlus.Com password security? Read about it here.
da_DK: Interesseret i at vide mere om UpdraftPlus.Com password sikkerhed? Læs mere her.

en: Forgotten your details?
da_DK: Har du glemt dine oplysninger?

en: Not yet got an account (it's free)? Go get one!
da_DK: Har du endnu ikke en konto (det er gratis)? Få en her!

en: Connect with your UpdraftPlus.Com account
da_DK: Forbind til din UpdraftPlus.Com konto

en: You do seem to have the obsolete Updraft plugin installed - perhaps you got them confused?
da_DK: Det ser ud til, at din installerede Updraft er forældet - Måske har du taget fejl af dem?

en: Go here to begin installing it.
da_DK: Klik her for at starte installation.

en: UpdraftPlus is not yet installed.
da_DK: UpdraftPlus er endnu ikke installeret.

en: Go here to activate it.
da_DK: Klik her for at aktivere det.

en: UpdraftPlus is not yet activated.
da_DK: UpdraftPlus er endnu ikke aktiveret.

en: Go here to connect.
da_DK: Klik her for at skabe forbindelse.

en: You have not yet connected with your UpdraftPlus.Com account, to enable you to list your purchased add-ons.
da_DK: Du har endnu ikke skabt forbindelse til din UpdraftPlus.Com konto, hvor du har mulighed for at se dine købte tilføjelses-funktioner.

en: Without it, encryption will be a lot slower.
da_DK: Uden denne vil kryptering foregå langsommere.

en: Your web-server does not have the %s module installed.
da_DK: Din web-server har ikke %s modulet installeret.

en: <strong>(You appear to be already authenticated,</strong> though you can authenticate again to refresh your access if you've had a problem).
da_DK: <strong>(Det ser ud til, at du allerede er godkendt,</strong>, men du kan gennemgå godkendelse igen for at genskabe forbindelse, hvis du har oplevet et problem).

en: Drop backup files here
da_DK: Drop backup-filer her

en: The web server returned an error code (try again, or check your web server logs)
da_DK: Web-serveren returnerede en fejlkode (prøv igen, eller tjek din web-servers logs)

en: If you exclude both the database and the files, then you have excluded everything!
da_DK: Hvis du fravælger både databasen og filerne, har du fravalgt alt!

en: Site home:
da_DK: Sidens forside:

en: Remote Storage Options
da_DK: Fjernlager muligheder

en: (logs can be found in the UpdraftPlus settings page as normal)...
da_DK: (logs kan findes i UpdraftPlus indstillinger som normalt)...

en: Remember this choice for next time (you will still have the chance to change it)
da_DK: Husk dette valg til næste gang (du vil stadig have mulighed for at ændre det)

en: Upload failed
da_DK: Upload mislykkedes

en: You can send a backup to more than one destination with an add-on.
da_DK: Du kan sende en backup til mere end én destination ved hjælp af et tilføjelsesprogram.

en: Note: the progress bar below is based on stages, NOT time. Do not stop the backup simply because it seems to have remained in the same place for a while - that is normal.
da_DK: Note: Tidslinjen nedenfor er baseret på stadier, IKKE tid. Stop ikke backup'en kun på grund af, at den tilsyneladende har stået på det samme sted i et stykke tid - dette er normalt.

en: Read more about how this works...
da_DK: Læs mere om, hvordan dette virker...

en: Failed: We were able to log in, but failed to successfully create a file in that location.
da_DK: Fejl: Vi kunne logge ind, men mislykkedes i at skabe en fil på denne lokation.

en: Failed: We were able to log in and move to the indicated directory, but failed to successfully create a file in that location.
da_DK: Fejl: Vi kunne logge ind og flytte det valgte arkiv, men mislykkedes i at skabe en fil på denne lokation.

en: Use SCP instead of SFTP
da_DK: Brug SCP i stedet for SFTP

en: SCP/SFTP user setting
da_DK: SCP/SFTP bruger-indstillinger

en: SCP/SFTP host setting
da_DK: SCP/SFTP host indstillinger

en: The attempt to send the backup via email failed (probably the backup was too large for this method)
da_DK: Forsøget på at sende backup'en via e-mail mislykkedes (backup'en var muligvis for stor til denne metode)

en: Backup is of: %s.
da_DK: Backup er: %s.

en: %s settings test result:
da_DK: %s indstillinger test resultat:

en: (Not finished)
da_DK: (Ikke færdig)

en: If you are seeing more backups than you expect, then it is probably because the deletion of old backup sets does not happen until a fresh backup completes.
da_DK: Hvis du ser flere backup's, end du havde forventet, er det sikkert på grund af, at sletning af gamle backup sæt ikke sker, før en ny backup er færdig.

en: <b>Do not</b> place it inside your uploads or plugins directory, as that will cause recursion (backups of backups of backups of...).
da_DK: <b>Venligst ikke</b> plaver det i dine uploads eller plugins arkiv, da det vil skabe gentagelse på gentagelse (backup af backup af backup af...).

en: This is where UpdraftPlus will write the zip files it creates initially.  This directory must be writable by your web server. It is relative to your content directory (which by default is called wp-content).
da_DK: Dette er, hvor UpdraftPlus vil skrive zip-filerne indledningsvis. Dette arkiv må være skrivbare for din web-server. Dette relaterer til dit indholdsarkiv (der som standard kaldes wp-content).

en: last activity: %ss ago
da_DK: Seneste aktivitet: for %ss siden

en: next resumption: %d (after %ss)
da_DK: Gentages næste gang: %d (after %ss)

en: Unknown
da_DK: Ukendt

en: Backup finished
da_DK: Backup er færdig

en: Waiting until scheduled time to retry because of errors
da_DK: Afventer planlagt kørsel  før næste forsøg pga. fejl

en: Pruning old backup sets
da_DK: Nedbringer antal gamle backup-sæt

en: Uploading files to remote storage
da_DK: Uploader filer til fjernlager

en: Encrypted database
da_DK: Krypteret database

en: Encrypting database
da_DK: Krypterer database

en: Created database backup
da_DK: Oprettet database backup

en: table: %s
da_DK: tabel: %s

en: Creating database backup
da_DK: Opretter database backup

en: Created file backup zips
da_DK: Oprettede fil backup zips

en: Creating file backup zips
da_DK: Opretter fil backup zips

en: Backup begun
da_DK: Backup er startet

en: The scheduler is disabled in your WordPress install, via the DISABLE_WP_CRON setting. No backups can run (even &quot;Backup Now&quot;) unless either you have set up a facility to call the scheduler manually, or until it is enabled.
da_DK: Planlæggeren er disabled i dine WordPress indstillinger via DISABLE_WP_CRON. Ingen backup's kan køre (selv &quot;Backup Now&quot;), medmindre du manuelt har indstillet muligheden for at kontakte planlæggeren, eller indtil det er slået fra.

en: file
da_DK: fil

en: folder
da_DK: mappe

en: UpdraftPlus needed to create a %s in your content directory, but failed - please check your file permissions and enable the access (%s)
da_DK: UpdraftPlus havde behov for at oprette en %s i dit indholdsarkiv, men mislykkedes - Venligst tjek dine rettigheder og giv adgang (%s)

en: The backup has not finished; a resumption is scheduled
da_DK: Backup'en er ikke færdig; en genoptagelse er planlagt

en: Your website is visited infrequently and UpdraftPlus is not getting the resources it hoped for; please read this page:
da_DK: Dit website besøges kun sjældent og UpdraftPlus modtager ikke de forventede ressourcer. Læs venligst denne side:

en: The %s authentication could not go ahead, because something else on your site is breaking it. Try disabling your other plugins and switching to a default theme. (Specifically, you are looking for the component that sends output (most likely PHP warnings/errors) before the page begins. Turning off any debugging settings may also help).
da_DK: %s godkendelsen kunne ikke fuldføres, fordi noget andet på dit site ødelægger den. Prøv at sætte plugins til passiv og skift til et standard tema. (Det, du leder efter, er de komponenter, der sender output (sandsynligvis PHP advarsler/fejl) inden siden starter op. At slå antivirus-indstillinger fra kan også hjælpe).

en: Your PHP memory limit (set by your web hosting company) is very low. UpdraftPlus attempted to raise it but was unsuccessful. This plugin may struggle with a memory limit of less than 64 Mb  - especially if you have very large files uploaded (though on the other hand, many sites will be successful with a 32Mb limit - your experience may vary).
da_DK: Din PHP hukommelsesgrænse (bestemt af din web hosting udbyder) er meget lav. UpdraftPlus forsøgte uden held at øge denne grænse. Dette plugin har problemer med grænser mindre end 64 Mb - specielt hvis du har upload'et meget store filer (selv om mange sider vil fungere med en 32Mb grænse).

en: Proceed with update
da_DK: Fortsæt med opdateringen

en: Do not abort after pressing Proceed below - wait for the backup to complete.
da_DK: Afbryd ikke efter klik på Fortsæt nedenfor - Vent på at backup'en er færdig.

en: UpdraftPlus Automatic Backups
da_DK: UpdraftPlus Automatisk Backup's

en: Errors have occurred:
da_DK: Der er opstået fejl:

en: Creating backup with UpdraftPlus...
da_DK: Opretter backup med UpdraftPlus...

en: Automatic Backup
da_DK: Automatisk Backup

en: Creating database backup with UpdraftPlus...
da_DK: Opret database backup med UpdraftPlus...

en: themes
da_DK: temaer

en: Starting automatic backup...
da_DK: Starter automatisk backup...

en: Creating %s and database backup with UpdraftPlus...
da_DK: Skaber %s og database backup med UpdraftPlus...

en: Automatically backup (where relevant) plugins, themes and the WordPress database with UpdraftPlus before updating
da_DK: Lav automatisk backup (hvis relevant) af plugins, temaer og WordPress databasen ved hjælp af UpdraftPlus inden opdatering

en: If you are not sure then you should stop; otherwise you may destroy this WordPress installation.
da_DK: Hvis ikke du er sikker, bør du stoppe; ellers kan du ødelægge denne WordPress installation.

en: This does not look like a valid WordPress core backup - the file %s was missing.
da_DK: Dette ser ikke ud til at være en godkendt WordPress backup - Filen %s manglede.

en: Unable to open zip file (%s) - could not pre-scan it to check its integrity.
da_DK: Kunne ikke åbne zip-fil (%s) - Kunne ikke scanne og tjekke for sikkerheden.

en: Unable to read zip file (%s) - could not pre-scan it to check its integrity.
da_DK: Kunne ikke læse zip-fil (%s) - Kunne ikke scanne og tjekke for sikkerheden.

en: More plugins
da_DK: Flere plugins

en: UpdraftPlus was unable to find the table prefix when scanning the database backup.
da_DK: UpdraftPlus kunne ikke finde indstillinger for tabeller ved scanning af database backup'en.

en: This database backup is missing core WordPress tables: %s
da_DK: Denne database backup mangler WordPress tabeller: %s

en: You are importing from a newer version of WordPress (%s) into an older one (%s). There are no guarantees that WordPress can handle this.
da_DK: Du importerer fra en nyere version af WordPress (%s) til en ældre version (%s). Det kan ikke garanteres, at WordPress kan håndtere dette.

en: The database is too small to be a valid WordPress database (size: %s Kb).
da_DK: Databasen er for lille til at være en godkendt WordPress database (størrelse: %s Kb).

en: Be safe with an automatic backup
da_DK: Vær på den sikre side med en automatisk backup

en: If you can still read these words after the page finishes loading, then there is a JavaScript or jQuery problem in the site.
da_DK: Hvis du stadig kan læse denne tekst, efter siden er færdig med at loade, så er der et problem med JavaScrips eller jQuery på siden.

en: The file was uploaded.
da_DK: Filen blev uploaded.

en: Unknown server response status:
da_DK: Ukendt server-svar status:

en: Unknown server response:
da_DK: Ukendt server-svar:

en: This decryption key will be attempted:
da_DK: Denne dekrypteringsnøgle vil forsøges anvendt:

en: Follow this link to attempt decryption and download the database file to your computer.
da_DK: Følg dette link for at forsøge dekryptering eller download database-filen til din computer.

en: Upload error
da_DK: Fejl ved upload

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus encrypted database archive (such files are .gz.crypt files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_db.crypt.gz).
da_DK: Denne fil er tilsyneladende ikke et krypteret UpdraftPlus database arkiv (sådanne filer er .gz.crypt filer, der har et navn som: backup_(tid)_(sidenavn)_(kode)_db.crypt.gz).

en: Upload error:
da_DK: Upload fejl:

en: (make sure that you were trying to upload a zip file previously created by UpdraftPlus)
da_DK: (vær sikker på, at du prøvede på at uploade en zip-fil, der tidligere er skabt af UpdraftPlus)

en: Download to your computer
da_DK: Download til din computer

en: Delete from your web server
da_DK: Slet fra din webserver

en: You appear to be missing one or more archives from this multi-archive set.
da_DK: Du mangler tilsyneladende et eller flere arkiver fra dette multi-arkiv sæt.

en: Split archives every:
da_DK: Opdel arkiver hver:

en: Error: the server sent us a response (JSON) which we did not understand.
da_DK: Fejl: Serveren sendte os et svar (JSON), som vi ikke forstod.

en: Warnings:
da_DK: Advarsler:

en: Error: the server sent an empty response.
da_DK: Fejl: Serveren sendte et tomt svar.

en: This looks like a file created by UpdraftPlus, but this install does not know about this type of object: %s. Perhaps you need to install an add-on?
da_DK: Dette ligner en fil skabt af UpdraftPlus, men denne installation kender ikke til denne type objekt: %s. Måske skal du installere en add-on?

en: The backup archive files have been processed, but with some errors. You will need to cancel and correct any problems before retrying.
da_DK: Backup-arkivfilerne er oprettet, men med nogle fejl. Du må afbryde og rette problemerne, inden du prøver igen.

en: The backup archive files have been processed, but with some warnings. If all is well, then now press Restore again to proceed. Otherwise, cancel and correct any problems first.
da_DK: Backup-arkivfilerne er oprettede, men med nogle advarsler. Hvis alt er i orden, så klik igen på Genskab for at fortsætte. Ellers afbryd og ret problemerne først.

en: The backup archive files have been successfully processed. Now press Restore again to proceed.
da_DK: Backup-filerne er korrekt oprettet. Klik nu på Genskab igen for at fortsætte.

en: This multi-archive backup set appears to have the following archives missing: %s
da_DK: Multi-arkiv backup'en ser ud til at mangle følgende arkiver: %s

en: File (%s) was found, but has a different size (%s) from what was expected (%s) - it may be corrupt.
da_DK: Filen (%s) blev fundet, men har en anden størrelse (%s) end forventet (%s) - Filen kan være beskadiget.

en: File was found, but is zero-sized (you need to re-upload it): %s
da_DK: Filen blev fundet, men er uden indhold (du må uploade den igen): %s

en: File not found (you need to upload it): %s
da_DK: Filen blev ikke fundet (du skal uploade den): %s

en: No such backup set exists
da_DK: En sådan backup findes ikke

en: The backup archive for this file could not be found. The remote storage method in use (%s) does not allow us to retrieve files. To perform any restoration using UpdraftPlus, you will need to obtain a copy of this file and place it inside UpdraftPlus's working folder
da_DK: Backup-arkivet for denne fil kunne ikke findes. Den anvendte fjernlagermetode (%s) tillader os ikke at hente filerne. For at genskabe via UpdraftPlus, må du hente en kopi af denne fil og placere den i UpdraftPlus's arbejdsmappe.

en: Moving unpacked backup into place...
da_DK: Flytter upakket backup på plads...

en: Failed to open the zip file (%s) - %s
da_DK: Kunne ikke åbne zip-filen (%s) - %s

en: WordPress root directory server path: %s
da_DK: Server-sti til WordPress rodmappen: %s

en: ... and many more!
da_DK: ... og mange flere!

en: S3 (Compatible)
da_DK: S3 (Kompatibel)

en: File is not locally present - needs retrieving from remote storage
da_DK: Filen findes i øjeblikket ikke lokalt - Den skal hentes fra fjernlageret

en: Looking for %s archive: file name: %s
da_DK: Leder efter %s arkiv: filnavn: %s

en: Final checks
da_DK: Afsluttende kontrol

en: Check this to delete any superfluous backup files from your server after the backup run finishes (i.e. if you uncheck, then any files despatched remotely will also remain locally, and any files being kept locally will not be subject to the retention limits).
da_DK: Vælg denne funktion for at slette enhver unødvendige backup-filer fra din server, efter backup-kørslen er færdiggjort. Hvis du fravælger funktionen, vil alle filer sendt til fjernlager også forblive på den lokale enhed).

en: Drop encrypted database files (db.gz.crypt files) here to upload them for decryption
da_DK: Placér krypterede database-filer (db.gz.crypt filer) her for at uploade dem til afkryptering

en: Your wp-content directory server path: %s
da_DK: Din wp-content arkivserver sti: %s

en: Raw backup history
da_DK: Komplet backup-historie

en: Show raw backup and file list
da_DK: Vis komplet backup og fil-liste

en: Processing files - please wait...
da_DK: Behandler filer - vent venligst...

en: Your WordPress installation has a problem with outputting extra whitespace. This can corrupt backups that you download from here.
da_DK: Din WordPress installation har et problem med at udlæse ekstra whitespace. Dette kan ødelægge backup's, som downloades herfra.

en: Failed to open database file.
da_DK: Kunne ikke åbne database filen.

en: Known backups (raw)
da_DK: Kendte backups (komplette)

en: Files found:
da_DK: Fundne filer:

en: Requested table engine (%s) is not present - changing to MyISAM.
da_DK: Den ønskede table engine (%s) er ikke tilgængelig - Skifter til MylSAM.

en: file is size:
da_DK: Filstørrelse:

en: Go here for more information.
da_DK: Find mere information her.

en: Some files are still downloading or being processed - please wait.
da_DK: Nogle filer er stadig ved at downloade eller blive bearbejdet - Vent venligst.

en: This backup set is from a different site (%s) - this is not a restoration, but a migration. You need the Migrator add-on in order to make this work.
da_DK: Denne backup-pakke er fra en anden side (%s) - Dette er ikke en genskabelse, men en flytning. Du behøver Migrator add-on for at få dette til at fungere.

en: The time zone used is that from your WordPress settings, in Settings -> General.
da_DK: Den anvendte tidszone er den samme som i dine WordPress-indstillinger.

en: Enter in format HH:MM (e.g. 14:22).
da_DK: Skriv i formatet TT:MM (f.eks. 14:22).

en: %s login failure
da_DK: %s login-fejl

en: You do not appear to be authenticated with %s
da_DK: Du har ikke tilladelse til %s

en: Failed to access %s when deleting (see log file for more)
da_DK: Adgang til %s mislykkedes under sletning (se yderligere i log-filen)

en: You do not appear to be authenticated with %s (whilst deleting)
da_DK: Du har ikke tilladelse til %s (angående sletning).

en: %s Error
da_DK: %s Fejl

en: %s error - failed to upload file
da_DK: %s fejl - Kunne ikke uploade filen

en: %s error - failed to re-assemble chunks
da_DK: %s fejl - kunne ikke genskabe stykkerne

en: %s authentication failed
da_DK: %s tilladelse fejlede

en: Error: %s
da_DK: Fejl: %s

en: Backup directory specified exists, but is <b>not</b> writable.
da_DK: Dette backup-arkiv eksisterer, men er <b>ikke</b> skrivbart.

en: Backup directory specified does <b>not</b> exist.
da_DK: Dette backup-arkiv eksisterer <b>ikke</b>.

en: Warning: %s
da_DK: Advarsel: %s

en: A very large file was encountered: %s (size: %s Mb)
da_DK: En meget stor fil blev fundet: %s (størrelse: %s Mb)

en: %s: unreadable file - could not be backed up
da_DK: %s: Ikke læsbar fil - Kunne ikke blive backed up

en: Table %s has very many rows (%s) - we hope your web hosting company gives you enough resources to dump out that table in the backup
da_DK: %s tabellen har et stort antal rækker (%s) - Vi håber at din web-hosting udbyder giver dig nok ressourcer til at inkludere denne tabel i backup'en

en: An error occurred whilst closing the final database file
da_DK: En fejl opstod ved lukning af den sidste database-fil

en: Warnings encountered:
da_DK: Fundne advarsler:

en: The backup apparently succeeded (with warnings) and is now complete
da_DK: Backup'en ser ud til at være succesfuld (med advarsler) og er nu færdig

en: Your free disk space is very low - only %s Mb remain
da_DK: Din ledige diskplads er meget lille - Der er kun %s Mb tilbage

en: New site:
da_DK: Ny side:

en: Migrated site (from UpdraftPlus)
da_DK: Overflyttet side (far UpdraftPlus)

en: Enter details for where this new site is to live within your multisite install:
da_DK: Angiv detaljer for, hvor denne nye site skal være i din multisite installation:

en: Information needed to continue:
da_DK: Nødvendig information for at fortsætte:

en: Network activating theme:
da_DK: Aktiveret tema på netværk:

en: Processed plugin:
da_DK: Anvendt plugin:

en: Check your file permissions: Could not successfully create and enter directory:
da_DK: Undersøg dine fil-tilladelser: Kunne ikke skabe og tilføje arkivet:

en: Some servers advertise encrypted FTP as available, but then time-out (after a long time) when you attempt to use it. If you find this happening, then go into the "Expert Options" (below) and turn off SSL there.
da_DK: Nogle servere angiver krypteret FTP som tilgængelig, men melder time-out (efter lang tid), når du forsøger at bruge det. Hvis du oplever dette, skal du gå ind under "Ekspertindstillinger" (nedenfor) og slå SSL fra.

en: Your web server's PHP installation does not included a required module (%s). Please contact your web hosting provider's support and ask for them to enable it.
da_DK: Din web-servers PHP installation indeholder ikke et nødvendigt modul (%s). Venligst kontakt din web hosting udbyders support og bed dem om at tilføje modulet.

en: Please check your access credentials.
da_DK: Venligst tjek dine adgangsindstillinger.

en: The error reported by %s was:
da_DK: Fejlen meddelt af %s var:

en: Please supply the requested information, and then continue.
da_DK: Venligst angiv den anmodede information og fortsæt derefter.

en: Your database user does not have permission to create tables. We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as a) you are restoring from a WordPress version with the same database structure, and b) Your imported database does not contain any tables which are not already present on the importing site.
da_DK: Din database bruger har ikke tilladelse til at oprette tabeller. Vi vil forsøge at genskabe ved simpelthen af tømme tabellerne, hvilket skulle virke, hvis a) du genskaber fra en WordPress version med samme database struktur, og b) dine importerede databaser ikke indeholder tabeller, der ikke allerede findes på det importerede site.

en: Warning:
da_DK: Advarsel:

en: You are running on WordPress multisite - but your backup is not of a multisite site.
da_DK: Du arbejder via en WordPress multisite - men din backup er ikke af et multisite site.

en: Skipping restoration of WordPress core when importing a single site into a multisite installation. If you had anything necessary in your WordPress directory then you will need to re-add it manually from the zip file.
da_DK: Springer genskabelse af WordPress kerneværdier over, når der importeres et single site til en multisite installation. Hvis du havde noget vigtigt i dit WordPress arkiv, må du tilføje det manuelt fra zip-filen.

en: Your web server's PHP installation does not included a <strong>required</strong> (for %s) module (%s). Please contact your web hosting provider's support and ask for them to enable it.
da_DK: Din web-servers PHP installation inkluderede ikke en <strong>nødvendig</strong> (for %s) modul (%s). Venligst kontakt din webhosting-udbyders support og bed dem om at muliggøre dette.

en: Close
da_DK: Luk

en: Unexpected response:
da_DK: Uventet respons:

en: To send to more than one address, separate each address with a comma.
da_DK: Adskil hver adresse med et komma, for at sende til flere adresser.

en: zip executable found:
da_DK: anvendelige zip fundet:

en: show PHP information (phpinfo)
da_DK: vis PHP information (phpinfo)

en: Do you want to migrate or clone/duplicate a site?
da_DK: Ønsker du at flytte eller klone/kopiere et site?

en: Please allow time for the communications with the remote storage to complete.
da_DK: Afvent venligst at kommunikationen med fjernlageret er fuldført.

en: Also delete from remote storage
da_DK: Slet også fra fjernlageret

en: Latest UpdraftPlus.com news:
da_DK: Seneste UpdraftPlus.com nyheder:

en: News
da_DK: Nyheder

en: Backup set not found
da_DK: Bakup sæt ikke fundet

en: %s - could not back this entity up; the corresponding directory does not exist (%s)
da_DK: %s - Kunne ikke lave backup af denne enhed; det tilsvarende arkiv eksisterer ikke (%s)

en: Testing %s Settings...
da_DK: Tester %s indstillinger...

en: Or, you can place them manually into your UpdraftPlus directory (usually wp-content/updraft), e.g. via FTP, and then use the "rescan" link above.
da_DK: Eller, du kan placere dem manuelt i dit UpdraftPlus arkiv (normalt wp-indhold/updraft), f.eks. via FTP, og benyt så "rescan"-linket ovenfor.

en: UpdraftPlus's debug mode is on. You may see debugging notices on this page not just from UpdraftPlus, but from any other plugin installed. Please try to make sure that the notice you are seeing is from UpdraftPlus before you raise a support request.
da_DK: UpdraftPlus's debug mode er slået til. Du vil muligvis få debugging beskeder på denne side, ikke kun fra UpdraftPlus, men fra alle andre plugins, der er installeret. Vær sikker på, at den viste besked er fra UpdraftPlus, inden du kontakter support.

en: Notice
da_DK: Meddelelse

en: Errors encountered:
da_DK: Fundne fejl:

en: Rescanning (looking for backups that you have uploaded manually into the internal backup store)...
da_DK: Scanner igen (søger efter backup's, du manuelt har uploaded til det interne backup lager)...

en: Begun looking for this entity
da_DK: Søgning efter denne enhed er startet

en: Store at
da_DK: Gem på

en: "%s" has no primary key, manual change needed on row %s.
da_DK: "%s" har ingen primær nøgle - Manuelle ændringer er nødvendige på rækken %s.

en: rows: %d
da_DK: rækker: %d

en: Time taken (seconds):
da_DK: Anvendt tid (sekunder):

en: Errors:
da_DK: Fejl:

en: SQL update commands run:
da_DK: SQL update-kommandoer kører:

en: Changes made:
da_DK: Rettelser lavet:

en: Rows examined:
da_DK: Undersøgte rækker:

en: Tables examined:
da_DK: Undersøgte tabeller:

en: Could not get list of tables
da_DK: Kunne ikke få liste over tabeller

en: Warning: the database's site URL (%s) is different to what we expected (%s)
da_DK: Advarsel: Databasens URL (%s) er forskellig fra, hvad vi forventede (%)

en: Nothing to do: the site URL is already: %s
da_DK: Kan ikke ændre noget: URL'en %s eksisterer allerede.

en: Error: unexpected empty parameter (%s, %s)
da_DK: Fejl: Uventet tomt parameter (%s, %s)

en: Database: search and replace site URL
da_DK: Database: Søg og erstat sitets URL

en: Failed: we did not understand the result returned by the %s operation.
da_DK: Mislykkedes: Vi forstod ikke resultatet der blev returneret af %s operationen.

en: Failed: the %s operation was not able to start.
da_DK: Mislykkedes: %s operationen kunne ikke starte.

en: Search and replace site location in the database (migrate)
da_DK: Søg og erstat site-placering i databasen (migrere)

en: All references to the site location in the database will be replaced with your current site URL, which is: %s
da_DK: Alle referenver til dette site lokation i databasen, vil blive erstattet med dit nuværende site-URL, som er: %s

en: Multisite Install
da_DK: Multisite installation

en: starting from next time it is
da_DK: begyndende fra næste gang er det

en: Failure: Port must be an integer.
da_DK: Fejl: Port skal angives i hele tal.

en: username
da_DK: brugernavn

en: host name
da_DK: værtsnavn

en: Where to change directory to after logging in - often this is relative to your home directory.
da_DK: Hvor at skifte mappe til efter log in - Denne er ofte det samme som dit hjemme-bibliotek.

en: Directory path
da_DK: Sti til arkiv

en: Host
da_DK: Vært

en: Check your file permissions: Could not successfully create and enter:
da_DK: Tjek dine fil-tilladelser: Kunne ikke oprette og skrive:

en: No %s found
da_DK: Ingen %s fundet

en: Encrypted FTP is available, and will be automatically tried first (before falling back to non-encrypted if it is not successful), unless you disable it using the expert options. The 'Test FTP Login' button will tell you what type of connection is in use.
da_DK: Krypteret FTP er tilgængelig og vil automatisk blive prøvet først (før den falder tilbage til ikke-krypteret, hvis det ikke lykkes), medmindre du deaktiverer den ved hjælp af ekspert mulighederne. 'Test FTP-login' knappen vil fortælle dig, hvilken type forbindelse, der er i brug.

en: No backup of %s directories: there was nothing found to back up
da_DK: Ingen backup af %s mapper: Der blev intet fundet at sikkerhedskopiere

en: Be careful what you select - if you select / then it really will try to create a zip containing your entire webserver.
da_DK: Vær forsigtig med, hvad du vælger - Hvis du vælger, vil der blive forsøgt skabt en zip-fil indeholdende hele din webserver.

en: If you are not sure what this option is for, then you will not want it, and should turn it off.
da_DK: Hvis du ikke ved, hvad denne mulighed går ud på, vil du sikkert ikke have den og bør derfor vælge den fra.

en: More Files
da_DK: Flere filer

en: WordPress core (including any additions to your WordPress root directory)
da_DK: WordPress kerne (herunder eventuelle tilføjelser til din WordPress rodmappe)

en: The above files comprise everything in a WordPress installation.
da_DK: Ovenstående filer omfatter alt i en WordPress installation.

en: Over-write wp-config.php
da_DK: Overskriv wp-config.php

en: Failed: We were not able to place a file in that directory - please check your credentials.
da_DK: Fejl: Vi kunne ikke indsætte en fil i denne mappe - Venligst tjek dine tilladelser.

en: Failed
da_DK: Mislykket

en: Local write failed: Failed to download
da_DK: Lokal skrivning mislykkedes: Kunne ikke downloade

en: Error opening remote file: Failed to download
da_DK: Fejl ved åbning af fjern-fil: Download mislykkedes

en: Chunk %s: A %s error occurred
da_DK: Chunk %s: Der opstpd en %s fejl

en: No %s settings were found
da_DK: Der blev ikke fundet %s indstillinger

en: Failure: we successfully logged in, but were not able to create a file in the given directory.
da_DK: Fejl: Vi er logget ind, men var ikke i stand til at oprette en fil i den givne mappe.

en: Success: we successfully logged in, and confirmed our ability to create a file in the given directory (login type:
da_DK: Succes: Vi loggede ind, og bekræftede vores evne til at skabe en fil i den givne mappe (login-type:

en: Failure: we did not successfully log in with those credentials.
da_DK: Fejl: Vi kunne ikke logge på med disse oplysninger.

en: Failure: No server details were given.
da_DK: Fejl: Der blev ikke angivet server-detaljer.

en: Needs to already exist
da_DK: Skal allerede eksistere

en: If you want encryption (e.g. you are storing sensitive business data), then an add-on is available.
da_DK: Hvis du vil have kryptering (f.eks. ved lagring af følsomme data), er der en add-on er til rådighed.

en: Your %s account name: %s
da_DK: Dit %s konto navn: %s

en: though part of the returned information was not as expected - your mileage may vary
da_DK: da en del af de returnerede oplysninger ikke var som forventet - kan dit resultat variere

en: you have authenticated your %s account
da_DK: du har autentificeret din %s konto

en: there's an add-on for that.
da_DK: der findes en add-on for dette.

en: If you backup several sites into the same Dropbox and want to organize with sub-folders, then
da_DK: Hvis du laver backup af flere sites i den samme Dropbox, og vil organisere den i sub-foldere, så

en: Backups are saved in
da_DK: Backup bliver gemt i

en: Need to use sub-folders?
da_DK: Behov for sub-foldere?

en: error: failed to upload file to %s (see log file for more)
da_DK: fejl: Kunne ikke oploade filer i %s (se log file for yderligere information)

en: error: %s (see log file for more)
da_DK: fejl: %s (se logfil for mere information)

en: You do not appear to be authenticated with Dropbox
da_DK: Det lader ikke til, at du har adgang til Dropbox

en: The communication with %s was not encrypted.
da_DK: Kommunikationen med %s var ikke krypteret.

en: The communication with %s was encrypted.
da_DK: Kommunikationen med %s var krypteret.

en: We accessed the bucket, and were able to create files within it.
da_DK: Vi har fået adgang til gruppen, og vi kunne oprette filer i den.

en: We successfully accessed the bucket, but the attempt to create a file in it failed.
da_DK: Vi har fået adgang til gruppen, men forsøget på at oprette en fil i den mislykkedes.

en: Failure
da_DK: Fejl

en: Failure: We could not successfully access or create such a bucket. Please check your access credentials, and if those are correct then try another bucket name (as another %s user may already have taken your name).
da_DK: Fejl: Vi kunne ikke få adgang til eller oprette sådan en gruppe. Tjek venligst dine adgangsoplysninger, og hvis de er korrekt, så prøv et andet gruppenavn (da en anden %s bruger måske allerede har taget dit navn).

en: Failure: No bucket details were given.
da_DK: Fejl: Ingen gruppedetaljer blev oplyst.

en: API secret
da_DK: API hemmelighed

en: Enter only a bucket name or a bucket and path. Examples: mybucket, mybucket/mypath
da_DK: Indtast kun et gruppenavn eller en gruppe og sti. Eksempler: mingruppe, mingruppe/minsti

en: %s location
da_DK: %s lokation

en: %s secret key
da_DK: %s sikkerhedsnøgle

en: %s access key
da_DK: %s adgangsnøgle

en: If you see errors about SSL certificates, then please go here for help.
da_DK: Hvis du ser fejl vedrørende SSL-certifikater, kan du få hjælp her.

en: %s Error: Failed to access bucket %s. Check your permissions and credentials.
da_DK: %s Fejl: Kunne ikke få adgang til samling %s. Tjek dine tilladelser og legitimationsoplysninger.

en: %s Error: Failed to download %s. Check your permissions and credentials.
da_DK: %s Fejl: Kunne ikke downloade %s. Tjek dine tilladelser og person-oplysninger.

en: %s re-assembly error (%s): (see log file for more)
da_DK: %s genskabelses-fejl (%s): (Se logfilen for mere info)

en: %s upload: getting uploadID for multipart upload failed - see log file for more details
da_DK: %s upload: Det mislykkedes af få upload-ID til multi upload - Se logfilen for flere detaljer.

en: We accessed the container, and were able to create files within it.
da_DK: Vi fik adgang til mappen, og var i stand til at oprette filer i den.

en: Cloud Files error - we accessed the container, but failed to create a file within it
da_DK: Cloud Files fejl - vi fik adgang til mappen, men undlod at oprette en fil i den.

en: Failure: No container details were given.
da_DK: Fejl: Der blev ikke oplyst detaljer om mappe.

en: Username
da_DK: Brugernavn

en: API key
da_DK: API-nøgle

en: Failure: No %s was given.
da_DK: Fejl: Der blev ikke angivet et %s

en: UpdraftPlus's %s module <strong>requires</strong> %s. Please do not file any support requests; there is no alternative.
da_DK: UpdraftPlus's %s modul <strong>kræver</strong> %s. Vær venlig ikke at kontakte support; der er intet alternativ.

en: Cloud Files username
da_DK: Cloud-filer brugernavn

en: US (default)
da_DK: US (standard)

en: US or UK Cloud
da_DK: US eller UK Cloud

en: Also, you should read this important FAQ.
da_DK: Du bør også læse denne vigtige FAQ.

en: Test %s Settings
da_DK: Test %s indstillinger

en: Error opening local file: Failed to download
da_DK: Fejl ved åbning af lokal fil: Kunne ikke downloade.

en: %s Error: Failed to upload
da_DK: %s Fejl: Upload mislykkedes.

en: %s Error: Failed to open local file
da_DK: %s Fejl: Kunne ikke åbne den lokale fil.

en: Cloud Files authentication failed
da_DK: Cloud filer godkendelse mislykkedes

en: Authenticate with Google
da_DK: Godkend med Google.

en: Client Secret
da_DK: Klient hemmelighed

en: If Google later shows you the message "invalid_client", then you did not enter a valid client ID here.
da_DK: Hvis Google senere viser dig beskeden "Invalid_klient", har du ikke angivet en gældende klient ID her.

en: Client ID
da_DK: Klient ID

en: You must add the following as the authorised redirect URI (under "More Options") when asked
da_DK: Du skal tilføje følgende som gældende URI (under "Flere indstillinger") når du bliver spurgt.

en: Select 'Web Application' as the application type.
da_DK: Vælg 'Web Application" som program-type.

en: For longer help, including screenshots, follow this link. The description below is sufficient for more expert users.
da_DK: Ved yderligere hjælp, inklusiv skærmbilleder, kan du følge dette link. Nedenstående beskrivelse er tilstrækkelig til mere erfarne brugere.

en: Account is not authorized.
da_DK: Kontoen er ikke godkendt.

en: Failed to upload to %s
da_DK: Upload til %s mislykkedes

en: Account full: your %s account has only %d bytes left, but the file to be uploaded is %d bytes
da_DK: Konto fuld: Din %s konto har kun %d bytes tilbage, men filen, der skal uploades, er %d bytes

en: Have not yet obtained an access token from Google - you need to authorise or re-authorise your connection to Google Drive.
da_DK: Har endnu ikke har modtaget en adgangs-token fra Google - Du skal godkende din forbindelse til Google Drev.

en: you have authenticated your %s account.
da_DK: du har autentificeret din %s konto.

en: Success
da_DK: Succes

en: Your %s quota usage: %s %% used, %s available
da_DK: Din %s forbrugskvote: %s %% brugt, %s tilgængelig

en: Authorization failed
da_DK: Godkendelse mislykkedes

en: No refresh token was received from Google. This often means that you entered your client secret wrongly, or that you have not yet re-authenticated (below) since correcting it. Re-check it, then follow the link to authenticate again. Finally, if that does not work, then use expert mode to wipe all your settings, create a new Google client ID/secret, and start again.
da_DK: Ingen refresh token blev modtaget fra Google. Det betyder ofte, at du har indtastet din klient hemmelighed fejlagtigt, eller at du endnu ikke har godkendt (se nedenfor), siden du har rettet det. Tjek det igen og følg så linket for at godkende det igen. Hvis dette ikke virker, så brug ekspert tilstand til at fjerne alle dine indstillinger, opret en ny Google-klient-id/hemmelig, og start igen.

en: follow this link to get it
da_DK: følg dette link for at få det

en: %s support is available as an add-on
da_DK: %s support er tilgængelig som et add-on

en: You do not have the UpdraftPlus %s add-on installed - get it from %s
da_DK: Du har ikke dette UpdraftPlus %s add-on installeret - Få det fra %s

en: You need to re-authenticate with %s, as your existing credentials are not working.
da_DK: Det er nødvendigt at re-autentificere med %s, da dine eksisterende legitimationsoplysninger ikke fungerer.

en: Table prefix has changed: changing %s table field(s) accordingly:
da_DK: Tabel præfiks har ændret sig: Skiftende %s tabel-felt(er) i overensstemmelse hermed:

en: the database query being run was:
da_DK: databaseforespørgslen der blev kørt var:

en: will restore as:
da_DK: vil genskabes som:

en: Old table prefix:
da_DK: Gammel tabel præfiks:

en: Backup of:
da_DK: Backup af:

en: Failed to open database file
da_DK: Kunne ikke åbne database-filen

en: Failed to find database file
da_DK: Kunne ikke finde database-filen

en: Warning: PHP safe_mode is active on your server. Timeouts are much more likely. If these happen, then you will need to manually restore the file via phpMyAdmin or another method.
da_DK: Advarsel: PHP safe_mode er aktiv på din server. Timeout's er langt mere sandsynlige. Hvis dette sker, bliver du nødt til manuelt at gendanne filen via phpMyAdmin eller en anden metode.

en: wp-config.php from backup: restoring (as per user's request)
da_DK: wp-config.php fra sikkerhedskopi: Genopretter (efter brugers anmodning)

en: wp-config.php from backup: will restore as wp-config-backup.php
da_DK: wp-config.php fra backuppen: vil blive genskabt som wp-config-backup.php

en: Failed to write out the decrypted database to the filesystem
da_DK: Kunne ikke skrive det dekrypterede database til filsystemet

en: Failed to create a temporary directory
da_DK: Kunne ikke oprette en midlertidig mappe

en: Failed to delete working directory after restoring.
da_DK: Det lykkedes ikke at slette arbejdsmappe efter gendannelse.

en: Cleaning up rubbish...
da_DK: Rydder op i affald...

en: Restoring the database (on a large site this can take a long time - if it times out (which can happen if your web hosting company has configured your hosting to limit resources) then you should use a different method, such as phpMyAdmin)...
da_DK: Gendannelse af databasen. På et stort websted kan dette tage lang tid, hvilket kan ske, hvis din webudbyder har konfigureret din hosting at begrænse ressourcerne. I så fald skal du bruge en anden metode, såsom phpMyAdmin...

en: Database successfully decrypted.
da_DK: Det lykkedes af dekryptere databasen.

en: Decrypting database (can take a while)...
da_DK: Dekrypterer database (dette kan tage et stykke tid) ...

en: Unpacking backup...
da_DK: Udpakker backup...

en: Copying this entity failed.
da_DK: Kopiering af denne enhed mislykkedes.

en: Backup file not available.
da_DK: Backup-fil er ikke tilgængelig.

en: UpdraftPlus is not able to directly restore this kind of entity. It must be restored manually.
da_DK: UpdraftPlus er ikke i stand til direkte at genskabe denne type. Den skal genoprettes manuelt.

en: Could not find one of the files for restoration
da_DK: Kunne ikke finde en af filerne til genoprettelse

en: Error message
da_DK: Fejlmeddelelse

en: The backup records do not contain information about the proper size of this file.
da_DK: Backup optegnelser indeholder ikke information om den korrekte størrelse af denne fil.

en: Archive is expected to be size:
da_DK: Arkivets forventede størrelse:

en: If making a request for support, please include this information:
da_DK: Hvis du opretter en anmodning om support, skal du medtage denne information:

en: ABORT: Could not find the information on which entities to restore.
da_DK: AFBRUDT: Kunne ikke finde oplysninger om, hvilke enheder som skulle gendannes.

en: UpdraftPlus Restoration: Progress
da_DK: UpdraftPlus Genoprettelse: Status

en: This backup does not exist in the backup history - restoration aborted. Timestamp:
da_DK: Denne backup findes ikke i backup historik - genopretningen afbrudt. Tidsstempel:

en: After pressing this button, you will be given the option to choose which components you wish to restore
da_DK: Når du har trykket på denne knap, vil du få mulighed for at vælge, hvilke komponenter du ønsker at gendanne

en: Delete this backup set
da_DK: Slet dette backup sæt

en: Good news: Your site's communications with %s can be encrypted. If you see any errors to do with encryption, then look in the 'Expert Settings' for more help.
da_DK: Gode nyheder: Dit websteds kommunikation med %s kan krypteres. Hvis du ser nogen fejl som har med kryptering at gøre, så kig under "Avancerede indstillinger" for mere hjælp.

en: Your web server's PHP/Curl installation does not support https access. We cannot access %s without this support. Please contact your web hosting provider's support. %s <strong>requires</strong> Curl+https. Please do not file any support requests; there is no alternative.
da_DK: Din webservers PHP/Curl-installation understøtter ikke HTTPS-adgang. Vi kan ikke få adgang til %s uden denne mulighed. Kontakt venligst din hosts support. %s <strong>kræver</strong> Curl + https. Undlad venligst at lave en supportadmodning til os; der er ikke noget alternativ.

en: Your web server's PHP/Curl installation does not support https access. Communications with %s will be unencrypted. Ask your web host to install Curl/SSL in order to gain the ability for encryption (via an add-on).
da_DK: Din webservers PHP/Curl-installation understøtter ikke HTTPS-adgang. Kommunikation med %s vil være ukrypteret. Bed din webudbyder installere Curl/SSL for at få mulighed for kryptering (via en add-on).

en: Your web server's PHP installation does not included a required module (%s). Please contact your web hosting provider's support.
da_DK: Dit websteds PHP-installation bruger ikke et nødvendigt modul (%s). Kontakt venligst din hostingudbyder's support.

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringer

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from using SSL for authentication and encrypted transport at all, where possible. Note that some cloud storage providers do not allow this (e.g. Dropbox), so with those providers this setting will have no effect.
da_DK: Vælger du denne indstilling sænkes dit sikkerhedsniveau idet at UpdraftPlus stopper med at bruge SSL til autentificering og krypteret forbindelse, hvor det er muligt. Bemærk, at nogle cloud lagerplads udbydere ikke tillader dette (f.eks Dropbox), så ved disse udbydere har denne indstilling ikke nogen effekt.

en: Disable SSL entirely where possible
da_DK: Deaktiver SSL helt, hvor det er muligt

en: Note that not all cloud backup methods are necessarily using SSL authentication.
da_DK: Bemærk, at ikke alle cloud backup metoder nødvendigvis bruger SSL-godkendelse.

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from verifying the identity of encrypted sites that it connects to (e.g. Dropbox, Google Drive). It means that UpdraftPlus will be using SSL only for encryption of traffic, and not for authentication.
da_DK: Vælger du denne indstilling sænkes dit sikkerhedsniveau idet at UpdraftPlus stopper med at kontrollere identiteten af krypterede sider, som den forbinder til (f.eks Dropbox, Google Drev). Det betyder, at UpdraftPlus vil bruge SSL kun til kryptering af trafik, og ikke til godkendelse.

en: Do not verify SSL certificates
da_DK: Undlad at validere SSL-certifikater

en: By default UpdraftPlus uses its own store of SSL certificates to verify the identity of remote sites (i.e. to make sure it is talking to the real Dropbox, Amazon S3, etc., and not an attacker). We keep these up to date. However, if you get an SSL error, then choosing this option (which causes UpdraftPlus to use your web server's collection instead) may help.
da_DK: Som standard bruger UpdraftPlus sin egne SSL-certifikater til at kontrollere identiteten af andre  tjenester (dvs. for at sikre, at det taler til den rigtige Dropbox, Amazon S3, etc., og ikke en hacker). Vi holder disse ajour. Men hvis du får en SSL fejl, så vælger denne indstilling (der forårsager at UpdraftPlus bruger din webservers SSL i stedet for), hvilket måske kan løse problemet.

en: Use the server's SSL certificates
da_DK: Brug denne servers SSL-certifikater

en: If that is unsuccessful check the permissions on your server or change it to another directory that is writable by your web server process.
da_DK: Hvis dette mislykkes, så tjek tilladelserne på din server eller ændre den til en anden mappe, der er skrivbare for din webserver.

en: or, to reset this option
da_DK: eller for at nulstille denne indstilling

en: Follow this link to attempt to create the directory and set the permissions
da_DK: Klik her for at forsøge at oprette mappen og angive rettighederne til den.

en: Backup directory specified is writable, which is good.
da_DK: Den definerede Backup mappe er skrivbar, hvilket er godt.

en: Backup directory
da_DK: Backup mappe

en: Delete local backup
da_DK: Slet lokal backup

en: Show expert settings
da_DK: Vis Ekspert indstillinger

en: Expert settings
da_DK: Ekspert indstillinger

en: Debug mode
da_DK: Fejlsøgningstilstand

en: Advanced / Debugging Settings
da_DK: Avancerede / Fejlsøgningsindstillinger

en: Requesting start of backup...
da_DK: Anmoder om start af backup...

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: None
da_DK: Ingen

en: Choose your remote storage
da_DK: Vælg dit fjernlager

en: Manually decrypt a database backup file
da_DK: Manuel dekryptere en database backup fil

en: Database encryption phrase
da_DK: Databasekryptering sætning

en: The above directories are everything, except for WordPress core itself which you can download afresh from WordPress.org.
da_DK: Ovenstående mapper er alting, undtagen selve WordPress kernen, som du kan downloade på ny fra WordPress.org.

en: Exclude these:
da_DK: Undlad disse:

en: Any other directories found inside wp-content
da_DK: Alle andre mapper fundet inde i wp-content

en: Include in files backup
da_DK: Medtag i fil backup

en: e.g. if your server is busy at day and you want to run overnight
da_DK: fx hvis din server er optaget om dagen, og du vil køre det om natten

en: To fix the time at which a backup should take place,
da_DK: For at rette det tidspunkt, hvor en backup bør finde sted,

en: Monthly
da_DK: Månedlig

en: Fortnightly
da_DK: Hver fjortende dag

en: Weekly
da_DK: Ugentlig

en: Daily
da_DK: Daglig

en: Download log file
da_DK: Download log fil

en: The folder exists, but your webserver does not have permission to write to it.
da_DK: Mappen eksisterer, men din webserver har ikke tilladelse til at skrive til den.

en: The folder was created, but we had to change its file permissions to 777 (world-writable) to be able to write to it. You should check with your hosting provider that this will not cause any problems
da_DK: Mappen blev oprettet, men vi var nødt til at ændre dens filrettigheder til 777 (skrivbare for alle) for at kunne skrive til den. Du bør tjekke med din udbyder at dette ikke vil medføre nogen problemer

en: The request to the filesystem to create the directory failed.
da_DK: Anmodningen til filsystemet om at oprette mappen mislykkedes.

en: Delete
da_DK: Slet

en: show log
da_DK: vis log

en: This will delete all your UpdraftPlus settings - are you sure you want to do this?
da_DK: Dette vil slette alle dine UpdraftPlus indstillinger - er du sikker på at du vil gøre dette?

en: count
da_DK: tæller

en: N.B. This count is based upon what was, or was not, excluded the last time you saved the options.
da_DK: N.B. Denne optælling er baseret på, hvad der var, eller ikke var udelukket sidste gang du gemte indstillinger.

en: Total (uncompressed) on-disk data:
da_DK: Total (ukomprimeret) på disk data:

en: No
da_DK: Nej

en: Yes
da_DK: Ja

en: Current memory usage
da_DK: Aktuelt hukommelsesforbrug

en: Peak memory usage
da_DK: Max hukommelsesforbrug

en: Please check out UpdraftPlus Premium, or the stand-alone Multisite add-on.
da_DK: Tjek venligst UpdraftPlus Premium eller stand-alone multisite add-on.

en: Do you need WordPress Multisite support?
da_DK: Har du brug for WordPress Multisite support?

en: Do read this helpful article of useful things to know before restoring.
da_DK: Læs denne artikel af nyttige viden inden du gendanner.

en: You can search and replace your database (for migrating a website to a new location/URL) with the Migrator add-on - follow this link for more information
da_DK: Du kan søge og erstatte din database (for at migrere en hjemmeside til en ny placering / URL) med Migrator add-on - følg dette link for mere information

en: %s restoration options:
da_DK: %s genopretningsmuligheder:

en: You will need to restore it manually.
da_DK: Du bliver nødt til at gendanne det manuelt.

en: The following entity cannot be restored automatically: "%s".
da_DK: Følgende enhed kan ikke gendannes automatisk: "%s".

en: Your web server has PHP's so-called safe_mode active.
da_DK: Din web server har PHP's såkaldte safe_mode slået til.

en: Choose the components to restore
da_DK: Vælge komponenterne som skal gendannes

en: Restoring will replace this site's themes, plugins, uploads, database and/or other content directories (according to what is contained in the backup set, and your selection).
da_DK: Gendannelse vil erstatte denne hjemmesides temaer, plugins, uploads, database og/eller andre indholdsmapper (alt efter dit valg og hvad backup sættet indeholder).

en: Restore backup
da_DK: Genskab backup

en: Delete backup set
da_DK: Slet backup sæt

en: Download error: the server sent us a response which we did not understand.
da_DK: Download fejl: serveren sendte os et svar, som vi ikke forstod.

en: Error:
da_DK: Fejl:

en: calculating...
da_DK: beregner...

en: UpdraftPlus - Upload backup files
da_DK: UpdraftPlus - Upload backup filer

en: refresh
da_DK: opdater

en: Web-server disk space in use by UpdraftPlus
da_DK: Web-server diskplads i brug af UpdraftPlus

en: This is a count of the contents of your Updraft directory
da_DK: Dette er en optælling af indholdet på din Updraft mappe

en: If you are using this, then turn Turbo/Road mode off.
da_DK: Hvis du bruger dette, så slå Turbo/Road mode fra.

en: More tasks:
da_DK: Flere opgaver:

en: Download most recently modified log file
da_DK: Hent senest ændret logfil

en: (Nothing yet logged)
da_DK: (Der er ikke logget noget endnu)

en: Last log message
da_DK: Sidste Log Besked

en: Restore
da_DK: Gendan

en: Backup Now
da_DK: Backup Nu

en: Time now
da_DK: Tiden nu

en: Files
da_DK: Filer

en: Next scheduled backups
da_DK: Næste planlagte backup

en: At the same time as the files backup
da_DK: På samme tid som fil-backuppen

en: Nothing currently scheduled
da_DK: Intet planlagt i øjeblikket

en: This admin interface uses JavaScript heavily. You either need to activate it within your browser, or to use a JavaScript-capable browser.
da_DK: Dette admin interface bruger meget JavaScript. Du er nødt til at aktivere det i din browser, eller at bruge en JavaScript-kompatibel browser.

en: JavaScript warning
da_DK: JavaScript advarsel

en: Delete Old Directories
da_DK: Slet gamle mapper

en: Current limit is:
da_DK: Nuværende grænse er:

en: Your backup has been restored.
da_DK: Din backup er blevet gendannet.

en: Lead developer's homepage
da_DK: Udviklerens egen hjemmeside

en: Your settings have been wiped.
da_DK: Dine indstillinger er blevet slettet.

en: Backup directory successfully created.
da_DK: Backup mappe blev oprettet.

en: Backup directory could not be created
da_DK: Backup mappe kunne ikke oprettes

en: Old directory removal failed for some reason. You may want to do this manually.
da_DK: Fjernelse af gamle mapper mislykkedes af en eller anden grund. Du kan være nødt til at gøre manuelt.

en: Old directories successfully removed.
da_DK: Gamle mapper blev fjernet.

en: Remove old directories
da_DK: Fjern gamle mapper

en: Return to UpdraftPlus Configuration
da_DK: Vend tilbage til konfiguration af UpdraftPlus

en: Actions
da_DK: Handlinger

en: Bad filename format - this does not look like an encrypted database file created by UpdraftPlus
da_DK: Forkert filnavn format - det ligner ikke en krypteret database fil oprettet af UpdraftPlus

en: Bad filename format - this does not look like a file created by UpdraftPlus
da_DK: Forkert filnavn format - det ligner ikke en fil oprettet af UpdraftPlus

en: No local copy present.
da_DK: Ingen lokal kopi

en: Download in progress
da_DK: Downloading igang

en: File ready.
da_DK: Fil klar.

en: Download failed
da_DK: Download mislykkede

en: Error
da_DK: Fejl

en: Could not find that job - perhaps it has already finished?
da_DK: Kunne ikke finde det job - måske er det allerede færdig?

en: Job deleted
da_DK: Job slettet

en: OK. You should soon see activity in the "Last log message" field below.
da_DK: OK. Du bør snart se aktivitet i "Sidste Log Besked" feltet nedenfor.

en: Nothing yet logged
da_DK: Der er ikke logget noget endnu

en: Please consult this FAQ if you have problems backing up.
da_DK: Se venligst denne FAQ, hvis du har problemer med sikkerhedskopiering.

en: Your website is hosted using the %s web server.
da_DK: Dit website er hostet ved hjælp af %s webserver.

en: UpdraftPlus does not officially support versions of WordPress before %s. It may work for you, but if it does not, then please be aware that no support is available until you upgrade WordPress.
da_DK: UpdraftPlus understøtter ikke officielt versioner af WordPress før %s. Det kan virke for dig, men hvis det ikke gør, så skal du være opmærksom på, at der ikke er support, før du opgraderer WordPress.

en: You have less than %s of free disk space on the disk which UpdraftPlus is configured to use to create backups. UpdraftPlus could well run out of space. Contact your the operator of your server (e.g. your web hosting company) to resolve this issue.
da_DK: Du har mindre end %s ledig plads på disken, som UpdraftPlus er konfigureret til at bruge til at oprette backups på. UpdraftPlus kunne godt løbe tør for plads. Kontakt din udbyder af din server (f.eks din webudbyder) for at løse dette problem.

en: Warning
da_DK: Advarsel

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Could not create %s zip. Consult the log file for more information.
da_DK: Kunne ikke oprette %s zip. se logfilen for mere information.

en: Infinite recursion: consult your log for more information
da_DK: Uendelig rekursion: se din log for mere information

en: Please help UpdraftPlus by giving a positive review at wordpress.org.
da_DK: Hjælp UpdraftPlus ved at give en positiv anmeldelse på wordpress.org

en: Like UpdraftPlus and can spare one minute?
da_DK: Kan du lide UpdraftPlus og kan undvære et minut?

en: File not found
da_DK: Fil ikke fundet

en: The decryption key used:
da_DK: Dekrypteringsnøglen som blev anvendt:

en: Decryption failed. The most likely cause is that you used the wrong key.
da_DK: Dekryptering mislykkedes. Den mest sandsynlige årsag er, at du har brugt den forkerte nøgle.

en: Decryption failed. The database file is encrypted, but you have no encryption key entered.
da_DK: Dekryptering mislykkedes. Database-filen er krypteret, men du har ingen krypteringsnøgle indtastet.

en: Could not open the backup file for writing
da_DK: Kunne ikke åbne backup filen for skrivning

en: Could not save backup history because we have no backup array. Backup probably failed.
da_DK: Kunne ikke gemme backup historikken, fordi vi ikke har nogen backup array. Sikkerhedskopiering mislykkedes sandsynligvis.

en: Could not read the directory
da_DK: Kunne ikke læse mappen

en: Backup directory (%s) is not writable, or does not exist.
da_DK: Backup mappen (%s) er ikke skrivbar, eller findes ikke.

en: WordPress backup is complete
da_DK: WordPress backup er fuldført

en: The backup attempt has finished, apparently unsuccessfully
da_DK: Sikkerhedskopieringen forsøgte at blive færdig, men uden held

en: The backup apparently succeeded and is now complete
da_DK: Sikkerhedskopieringen lykkedes og er nu færdig

en: Encryption error occurred when encrypting database. Encryption aborted.
da_DK: Krypteringsfejl ved kryptering af databasen. Kryptering afbrudt.

en: Could not create files in the backup directory. Backup aborted - check your UpdraftPlus settings.
da_DK: Kunne ikke oprette filer i backup mappen. Backup afbrudt - kontroller dine UpdraftPlus indstillinger.

en: Others
da_DK: Andre

en: Themes
da_DK: Temaer

en: No log files were found.
da_DK: Ingen logfiler blev fundet.

en: The log file could not be read.
da_DK: Logfilen kunne ikke læses.

en: UpdraftPlus notice:
da_DK: UpdraftPlus meddelelse:
